Ubojnie w oku kamery. Koniec znęcania się nad zwierzętami
W związku z problemami związanymi z zachowaniem odpowiednich standardów dobrostanu zwierząt francuski rząd wprowadzi od 1 stycznia 2018 roku obowiązek instalowania monitoringu we wszystkich krajowych ubojniach.
Wprowadzenie nowych przepisów poparła też większość deputowanych, ale ustawę musi jeszcze zaakceptować Senat. Dość szybki proces legislacyjny (ustawa przeszła w pierwszym czytaniu) był odpowiedzią na przedstawione przez aktywistów nagrania z wielu rzeźni, pokazujące ubój zwierząt bez wstępnego ogłuszania - informuje FAMMU/FAPA.
Dobrostan zwierząt ważny, ale coraz droższy
Obowiązek instalowania kamer będzie dotyczył wszystkich działów związanych z ubojem, a więc miejsc dostaw zwierząt, pomieszczeń ich przetrzymywania, unieruchamiania, ogłuszania i uboju. Każdemu pracownikowi znęcającemu się nad zwierzętami grozić będzie nawet rok bezwzględnego więzienia.
Wprowadzenie tych wymogów we Francji, zachęciło już brytyjskie organizacje dbające o prawa zwierząt o wywarcie presji na rząd w Londynie w celu ustanowienia podobnych przepisów.
Zdaniem tamtejszych aktywistów, w 9. na 10. rzeźni na Wyspach stwierdza się przypadki łamania przepisów dobrostanu zwierząt. Agencja Standardów Żywności (FSA) we współpracy ze stowarzyszeniem weterynaryjnym (BVA) poparło wprowadzenie obowiązkowego monitoringu w ubojniach.