Słowacja grozi wstrzymaniem importu żywności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2017,13:05 Aktualizacja: 19-07-2017,13:52
A A A

Słowacja zagroziła we wtorek wstrzymaniem importu produktów spożywczych o jakości gorszej niż ich odpowiedniki sprzedawane w takich samych opakowaniach w innych państwach, jeśli Komisja Europejska nie podejmie bardziej zdecydowanych działań w tej sprawie.

- Temat ten zaczyna być nadzwyczajnym tematem politycznym. Zaczyna się to rozrastać w wielki międzynarodowy skandal, wyczuwam taką samą atmosferę w okolicznych państwach. Nie możemy akceptować, by z obywateli Republiki Słowackiej robiono obywateli jakiejś drugiej kategorii - powiedział słowacki premier Robert Fico na konferencji prasowej w Bratysławie.

żywność, jakość żywności, sieci handlowe, węgry, słowacja, czechy

Podwójne standardy jakości. Na wschodzie UE jest gorsza żywność?

Węgry i Słowacja zwrócą się do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków prawnych w celu wyeliminowania "podwójnych standardów jakości" stosowanych przy sprzedaży artykułów żywnościowych na wschodzie i...
Według niego, Słowacja jest gotowa podjąć jednostronne przedsięwzięcia służące wstrzymaniu przywozu niektórych produktów zagranicznych.

Zjawisko podwójnej jakości artykułów spożywczych ma być jednym z tematów spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, jakie odbędzie się w środę w Budapeszcie.

Słowacki premier zaznaczył, że obok jednostronnych posunięć jego kraj może w tej sprawie zebrać w państwach Grupy Wyszehradzkiej milion podpisów pod inicjatywą obywatelską, którą musiałaby się potem zająć organy Unii Europejskiej.

Fico zadeklarował, że chce jak najszybciej rozmawiać na ten temat z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem, ale jeśli do jesieni nie dostrzeże odpowiednich działań Komisji, jest gotów zainicjować wprowadzenie przedsięwzięć jednostronnych.

Polegałyby one na przykład na tym, że w placówkach żywienia zbiorowego przez sześć miesięcy można byłoby wykorzystywać jedynie surowce ze Słowacji.

Poleć
Udostępnij