Rosja przedłużyła embargo na produkty żywnościowe z UE
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret przedłużający embargo na produkty żywnościowe z Unii Europejskiej do 31 grudnia 2020 roku.
Rosja wprowadziła embargo na wiele produktów żywnościowych z UE po nałożeniu na nią sankcji przez Wspólnotę w 2014 roku w związku z aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy. W czwartek przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli jednomyślnie zdecydowali o przedłużeniu na kolejne 6 miesięcy sankcji gospodarczych wobec Rosji.
Służba chroniąca prawa konsumentów ma wiele uwag do jakości wina
Od czasu nałożenia restrykcji Unia sukcesywnie je przedłuża. Ich zniesienie uzależniała od pełnej realizacji porozumień mińskich. Mimo że termin w tej sprawie wyznaczono na 31 grudnia 2015 roku, do dziś nie zostały wdrożone.
Nałożone restrykcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Oznaczają ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla największych rosyjskich instytucji finansowych, firm energetycznych oraz przemysłu obronnego.
W ramach restrykcji obowiązuje ponadto zakaz eksportu i importu broni do i z Rosji, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w tym kraju.
UE ogranicza też Moskwie dostęp do strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.
Moskwa ze swej strony w sierpniu 2014 roku wprowadziła po raz pierwszy zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. Później rozszerzyła listę krajów objętych embargiem o Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś