Rolnicy coraz bardziej niepewni swojej sytuacji. Boją się Brexitu
Rolnicy w Unii Europejskiej są niepewni swojej sytuacji ekonomicznej, głównie w związku z rozwojem handlu na światowych rynkach - wynika z najnowszych badań z trzeciego kwartału 2017 r. organizacji Copa-Cogeca.
"Mimo iż rolnicy w 7 z 10 państw członkowskich byli bardziej optymistyczni co do swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej w 2017 r., co jest głównie wynikiem wzrostu cen za niektóre towary, zwłaszcza produkty mleczarskie, to jednak badania wykazują, że wielu z nich ma poważne obawy związane ze swoją przyszłością" - skomentował Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, cytowany w komunikacie.
Polska przeciwna współfinansowaniu płatności bezpośrednich
Jego zdaniem wiąże się to z ogólną niepewnością, jaka panuje na światowych rynkach rolnych oraz w handlu, głównie w kontekście Brexitu.
Z badań ankietowych wynika, że rolnicy obawiają się, że Brexit w negatywny sposób wpłynie na kluczowe czynniki gospodarcze, takie jak popyt, inwestycje, kursy walut oraz ceny producentów. Dla przykładu, w związku z osłabieniem funta po referendum w sprawie Brexitu, irlandzki eksport do Zjednoczonego Królestwa spadł o 570 mln euro w 2016 r. Skutki Brexitu odczują również rolnicy brytyjscy.
Według Pesonena wielu rolników nadal zmaga się z trudnościami związanymi z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej oraz rozbudowaną biurokracją. Trudne warunki pogodowe, jakie odnotowano w ostatnim czasie okazały się jedną z przyczyn gorszych wyników w produkcji, zwłaszcza w sektorze roślin uprawnych oraz wina.
"Wskaźnik zaufania Copa-Cogeca obliczany jest dwa razy do roku na podstawie wyników krajowych badań przeprowadzonych wśród ponad 8000 rolników. W ankiecie wzięło udział 10 państw członkowskich: Belgia (Flandria), Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia, Szwecja oraz Zjednoczone Królestwo" - poinformowano w komunikacie.
Copa-Cogeca to organizacja zrzeszająca związki zawodowe europejskich rolników i reprezentująca ich interesy wobec m.in. Komisji Europejskiej. Ma duży wpływ na decyzje podejmowane w UE. Powstała w 1962 roku.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś