Rolnicy będą mieli lepszą pozycję przetargową wobec supermarketów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2017,10:20 Aktualizacja: 14-12-2017,10:37
A A A

Parlament Europejski przyjął regulacje, dzięki którym rolnicy będą mieli lepszą pozycję przetargową w negocjacjach cenowych z supermarketami. Nowe przepisy umożliwią organizacjom rolniczym planowanie produkcji oraz negocjowanie kontraktów na dostawy.

Dotychczas negocjacje zbiorowe dopuszczano tylko w nielicznych sektorach, dla produktów takich jak: mleko, oliwa z oliwek, wołowina czy zboża. Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE, która wejdzie w życie w przyszłym roku, została przyjęta 503 głosami za, przy 87 przeciw, 13 deputowanych wstrzymało się od głosu.

lokalni producenci żywności, żywność regionalna, żywność tradycyjna, biedronka, lidl, sieci handlowe

Lokalni producenci żywności zyskują na współpracy z sieciami handlowymi

Wielomilionowe kontrakty, stały rynek zbytu i możliwość pozyskania dodatkowych środków na inwestycje - to lista korzyści, jakie lokalne firmy czerpią ze współpracy z dużymi sieciami handlowymi. To sprzyja z kolei osiąganiu dobrych...

PE uznał, że rolnicy powinni również otrzymać skuteczniejsze narzędzia ochrony przed niestabilnością rynków oraz ryzykiem, takim jak złe warunki klimatyczne, szkodniki lub choroby bydła.

Nowe przepisy zakładają, że mechanizmy stabilizujące dochód rolników będą lepiej dopasowane do ich potrzeb, łącznie ze wzrostem odszkodowań związanych z ubezpieczeniem zbiorów, zwierząt i roślin oraz przez wspólne fundusze należące do rolników. Komisja Europejska będzie w stanie szybciej reagować na kryzys przy pomocy nadzwyczajnych środków wsparcia dla rolników.

Państwa członkowskie otrzymają większą elastyczność w określaniu "rolnika czynnego zawodowo", czyli osoby uprawnionej do otrzymywania unijnych dotacji rolnych. Będą również w stanie znacząco podnieść dodatki dla młodych rolników, do 50 proc. ich podstawowej płatności na pierwsze 25-90 hektarów, aby zachęcić ich do pozostania w sektorze.

Nowe unijne przepisy dotyczące rolnictwa muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez kraje członkowskie w ramach Rady UE. Mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
 

Poleć
Udostępnij