Raport - co czwarty pracownik rolny w UE to imigrant
Co czwarty pracownik zatrudniony na plantacjach rolnych w państwach Unii Europejskiej jest imigrantem - wynika z szacunków madryckiego uniwersytetu Comillas, opublikowanych w środę przez hiszpańskie media.
Według badania, przeprowadzonego we współpracy z organizacją humanitarną Oxfam Intermon, na plantacjach warzyw i owoców w krajach UE pracuje już co najmniej 2,4 mln imigrantów.
Zdaniem ekspertów hiszpańskiej uczelni, precyzyjna liczba imigrantów zatrudnionych jako siła robocza w europejskim rolnictwie nie jest znana, do czego przyczynia się m.in. zjawisko wyzyskiwania i wykorzystywania przybyszów oraz ukrywania ich obecności w gospodarstwach rolnych.
Unia Europejska podniesie cła importowe na zboże z Rosji i Białorusi
“Imigranci stali się strukturalnym elementem łańcucha rolno-spożywczego w UE, co oznacza, że nadużycia, których doświadczają, są również strukturalne” - ocenił współautor raportu Carlos Ruiz.
Wśród najczęściej doświadczanych form nadużyć wobec zatrudnionych w europejskim rolnictwie autorzy studium wymienili zarobki niższe od minimalnej pensji krajowej, zmuszanie do pracy w nadgodzinach, a także zakwaterowanie w pomieszczeniach niespełniających wymogów sanitarnych.
Powszechnym zjawiskiem na europejskich plantacjach, jak dodają autorzy raportu, są też wypadki przy pracy imigrantów, które wynikają często z braku odpowiedniego przeszkolenia. Najpowszechniejszymi urazami są udary wynikające ze zbyt długiego przebywania na słońcu, pogryzienia przez psy, a także upadki i rany odniesione przez niewłaściwe używanie narzędzi i maszyn rolniczych.
Raport został opracowany na podstawie analizy badań naukowych dotyczących sytuacji imigrantów na europejskich plantacjach w latach 2018-2023.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś