Ptasia grypa wróciła do Niemiec
Na fermie przemysłowej fermie kur niosek w Herzlake w Dolnej Saksonii stwierdzono nowy przypadek wirusa wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H7N7.
W stadzie liczącym ponad 20 tys. niosek zanotowano 50 przypadków śmiertelnych - informuje FAMMU/FAPA. Pozostałe sztuki niezwłocznie zlikwidowano i wprowadzono środki ochronne w zakresie zdrowia zwierząt ustanowione w dyrektywie 2005/94/WE. Jest to ten sam rodzaj wirusa, który zaatakował w połowie lipca kury nioski w Wielkiej Brytanii.
Ptasia grypa hamuje dynamikę wzrostu produkcji drobiu
Jaja z zakażonej fermy rozwieziono już po Dolnej Saksonii. Nie trafiły jednak do innych landów ani na eksport. Land ten jest ważnym regionem produkcji drobiarskiej w Niemczech. W grudniu 2014 r. miały tam miejsce przypadki wysokozjadliwej ptasiej grypy, wywołane przez wirus podtypu H5N8. W marcu i kwietniu wystąpiły też tam ogniska ptasiej grypy o niskiej zjadliwości.
W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję Komisji (UE) 2015/1319 w sprawie niektórych środków ochronnych w związku z ptasią grypą za naszą zachodnią granicą. Określono obszary zapowietrzony i zagrożony, na których zastosowanie mają środki ochronne. Ograniczenia na obszarze zapowietrzonym mają obowiązywać do 19 sierpnia, a na zagrożonym do 28 sierpnia.