Ministrowie rolnictwa UE rozmawiali o innowacyjnych technikach genomowych przy produkcji żywności
W Kordobie w Hiszpanii we wtorek zakończyło się trzydniowe nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej pod hasłem "Nowe techniki na rzecz zrównoważonego rolnictwa". Dyskutowano m.in. o wykorzystywaniu innowacyjnych technik genomowych przy produkcji żywności oraz problemach rolnictwa w związku ze zmianą klimatu.
Polskę reprezentował minister rolnictwa Robert Telus. W rozmowach uczestniczył też unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Spotkanie odbyło się w ramach półrocznej prezydencji Hiszpanii w Radzie UE.
Minister Telus: postulujemy zakaz importu miodu i malin z Ukrainy do Polski
Rośliny z „poprawionymi cechami”
Hiszpania zmierza do przedłożenia podczas swojej prezydencji wniosku ustawodawczego w sprawie promowania nowych odmian roślin z "poprawionymi cechami", ale w ramach tego samego gatunku, uprawianych przy użyciu innowacyjnych technik genomowych NTG - zaznaczono w komunikacie rządu w Madrycie. Mają być alternatywą wobec niecieszącej się popularnością w Europie GMO.
Zastosowanie nowych technik w produkcji rolno-spożywczej ma pozwolić na skrócenie czasu i obniżenie kosztów upraw w porównaniu z metodami konwencjonalnymi.
Nowe odmiany roślin są lepiej przystosowane do zmieniających się warunków klimatycznych w związku z globalnym ociepleniem, a zwłaszcza suszą, i są bardziej odporne na szkodniki i choroby. Dodatkowo wymagają mniej produktów fitosanitarnych i mniej nawozów - wskazano w dokumencie roboczym przedstawionym w ramach hiszpańskiej prezydencji.
Techniki genomowe mogą wspomóc także hodowlę zwierząt, pozwalając na wybranie pożądanych cech produkcyjnych.
Protesty organizacji rolniczych
Dokument wskazuje na zagrożenia związane z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego planety na skutek zmian klimatycznych, kryzysów gospodarczych, konfliktów zbrojnych i innych okoliczności uniemożliwiających osiągnięcie celu, jakim jest wyeliminowania głodu i niedożywienia na świecie do 2030 r.
Naukowcy rozkodowali genom żyta
Organizacje rolnicze protestowały we wtorek przeciwko kierunkom europejskiej polityki rolnej pod hasłem: "Rolnicy i hodowcy mają dosyć ciągłych ataków na sektor". Protestujący krytykowali unijny "neoliberalny model rolnictwa promujący rynek bez kontroli", którego "beneficjentem są duże firmy spekulacyjne".
Producenci rolni wskazali na wzrost kosztów produkcji i nieuczciwą konkurencje ze strony krajów trzecich, którym "UE zezwala na eksportowanie do Europy bez wymogów i kontroli środowiskowych i innych". Domagali się ochrony "rolniczej tkanki produkcyjnej" w celu wytwarzania dla społeczeństwa "zdrowej i pewnej żywności po rozsądnych cenach".
W Hiszpanii 6,6 proc. przemysłu rolnego produkuje 45 proc. żywności, a w ostatnich latach zniknęło 50 proc. gospodarstw hodowlanych, chociaż pogłowie bydła wzrosło - wynika z danych Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś