Interwencja na rynkach rolnych. Do czego dopłaci Bruksela?
Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie interwencji na rynkach rolnych. Będzie polegała m.in. na dopłatach do prywatnego przechowywania mięsa i produktów mleczarskich. Wnioski można składać od 7 maja - poinformował resort rolnictwa.
30 kwietnia KE przyjęła kolejny pakiet legislacyjny, dotyczący działań na rynkach rolnych w związku z kryzysem wywołany pandemią COVID-19.
Wydatki na rolnictwo mają być ograniczone. W UE jest silna presja
Bruksela nie uwzględniła dopłat do prywatnego przechowywania mięsa drobiowego, o co Polska kilkakrotnie wnioskowała. Pakiet obejmuje 11 rozporządzeń. Odnoszą się m.in. do dopłat do prywatnego przechowywania mięsa i produktów mleczarskich.
Dopłatami do prywatnego przechowywania świeżego lub schłodzonego mięsa ma być objęte bydło w wieku ośmiu miesięcy lub więcej, którego mięso nie było wcześniej przechowywane; mięsa baraniego i koziego, odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) przy czym wnioski mogą dotyczyć wyłącznie mleka OMP wprowadzonego do przechowywania przed ich złożeniem; masła i niektórych serów.
Łącznie dopłatą do prywatnego przechowywania jest objętych 100 tys. ton sera, z czego limit dla Polski wynosi 8 277 ton.
Wnioski o udzielnie takiej pomocy będą przyjmowane od 7 maja. Wysokość dopłaty jest uzależniona od długości okresu przechowywania. Komisja zamknie mechanizm, kiedy skumulowana ilość we wnioskach o dopłaty będzie bliska lub osiągnie oszacowane wydatki KE na ten cel.
Bruksela ogłosiła wsparcie dla rolnictwa. Kto może liczyć na pomoc?
KE przygotowała ponadto trzy rozporządzenia zezwalającego na zawieranie porozumień i decyzji w sprawie środków stabilizacji rynków w sektorze ziemniaka; drzew i innych roślin żywych, bulw, korzeni i tym podobnych, kwiatów ciętych i liści ozdobnych; w sektorze mleka i przetworów mlecznych.
W przypadku rynku mleka podmioty będą np. upoważnione do zawierania dobrowolnych porozumień dotyczących surowego surowca m.in. o planowaniu dostaw w okresie sześciu miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia. Dotyczy to wskazania szacowanej ilości mleka objętej umowami o ograniczeniu produkcji mleka czy szacowanej długości obowiązywania tych umów.
Nowe unijne regulacje bardziej elastycznie podchodzą do przepisów w programach sektorowych w odniesieniu do m.in. owoców i warzyw, Krajowych Programów Wsparcia Pszczelarstwa oraz Programu szkolnego.
Przepisy zakładają m.in. zniesienie limitu maksymalnie jednej trzeciej wydatków na środki zarządzania kryzysowego dla organizacji producentów owoców i warzyw realizujących program operacyjny.
Dopuszczone są odstępstwa w realizacji programu, a także od stosowania w 2020 r. przepisów dotyczących uznawania organizacji producentów, jak też zarządzania i wdrażania przez te organizacje programów operacyjnych.
"Podjęliśmy szybkie działania, aby jak najszybciej zapewnić wszystkie niezbędne środki w celu wsparcia rolników i tych będących w potrzebie. Kryzys mocno uderzył w niektóre rynki rolne i żywnościowe. Jestem jednak pewien, że przyjęcie tych środków zapewni namacalne wsparcie, wyśle właściwy sygnał na rynki i wkrótce zapewni pewną stabilność" - podkreślił cytowany w komunikacie Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś