Wydatki na rolnictwo mają być ograniczone. W UE jest silna presja
- W UE jest silna presja, by w przyszłym budżecie unijnym ograniczać wydatki na rolnictwo - powiedział podczas debaty w komisji rolnictwa PE Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.
Polityk tłumaczył, że sytuacja w rolnictwie w związku z kryzysem koronawirusowym jest trudna i dotknęła wszystkie jego sektory, na co nakłada się skomplikowana sytuacja w unijnym transporcie.
Rolnictwo odporne na koronawirusa, gorzej z przetwórstwem
Według komisarza kryzys unaocznia, że dla unijnego sektora rolniczego ważne jest: wspieranie eksportu, utrzymanie wspólnego rynku i przepływu towarów oraz wzmacnianie odporności na sytuacje kryzysowe.
Podkreślił, że trzeba budować niezależność rolnictwa rozumianą jako mniejsze - na tyle, na ile to możliwe - uzależnienie rolników od importu środków produkcji, np. pasz, a z drugiej strony mniejsze - na tyle, na ile to możliwe - uzależnienie od rynków eksportowych. - To jest bardzo ważna lekcja z tego kryzysu - dodał.
Podczas debaty pojawiały się pytania dotyczące przyszłego unijnego budżetu na lata 2021-2027. Jego kształt nie został jeszcze ustalony przez kraje UE.
- Jest to przedmiotem politycznej dyskusji. (…) O tym, jaki mamy budżet dla całej UE, decyduje wola polityczna państw członkowskich, co dotyczy też budżetu na Wspólną Politykę Rolna - odpowiedział.
Epidemia koronawirusa niszczy branżę mleczarską
Wojciechowski zapewnił, że robi wszystko, by budżet na rolnictwo w przyszłych ramach finansowych był jak najsilniejszy.
- W dyskusjach o przyszłym budżecie UE toczmy spory, czy to ma być 1,11 proc., czy 1,07 proc., czy 1,03 proc. dochodu narodowego brutto UE, a są państwa członkowskie, które chcą, żeby to było tylko 1 proc.. Jest silna presja, by ograniczać wydatki na rolnictwo - to są realia polityczne. (…) KE dysponuje takim budżetem, jaki powierzą jej do dyspozycji w ramach politycznej zgody państwa członkowskie - podkreślił.
Dodał, że KE akceptuje obecnie programy pomocy publicznej, przedłożony przez państwa członkowskie, które łącznie sięgają kwoty 1,8 bln euro (stan na 22 kwietnia). - To jest prawie dwa razy więcej niż siedmioletni budżet Unii Europejskiej - zwrócił uwagę komisarz.
Wojciechowski powiedział też, że potrzeby rolnictwa są obecnie zdecydowanie większe, niż były wcześniej. - Mamy kryzys, mamy nowe wyzwania związane z Nowym Zielonym Ładem. Rolnictwo musi być bardziej odporne na sytuacje kryzysowe. Problemy rolnictwa są doskonale rozumiane w Komisji Europejskiej. Potrzeb jest mnóstwo. Mamy do czynienia z potężnym kryzysem, którego doświadczają praktycznie wszystkie sektory gospodarki - wyjaśnił na koniec.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś