Copa-Cogeca domaga się od KE oceny wpływu Zielonego Ładu na rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2022,10:35 Aktualizacja: 02-02-2022,9:49
A A A

Komisja Europejska wyznaczyła nowe zasady wspólnej polityki rolnej bez rozważenia ich konsekwencji. Copa-Cogeca po raz kolejny domaga się od Brukseli opracowania oceny wpływu Zielonego Ładu na europejskie rolnictwo - informuje FBZPR.

Copa-Cogeca to organizacje reprezentujące unijnych rolników. Ich członkiem jest m.in. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Zielony Ład, Wiktor Szmulewicz, Henryk Kowalczyk, Janusz Wojciechowski, KRIR

Nie da się żyć z 5 hektarów. Debata o Zielonym Ładzie

O definicji gospodarstw, wspieraniu tych małych oraz produkcji ekologicznej i stojących u progu wyzwaniach dla rolnictwa - debatowano podczas zorganizowanej w Senacie konferencji "Zielony ład - szanse i zagrożenia dla polskiego...

W Parlamencie Europejskim w ubiegłym tygodniu odbyło się wysłuchanie publiczne na temat wpływu strategii "Od pola do stołu" na rolnictwo i systemy żywnościowe. Podczas spotkania, któremu przewodniczyli Norbert Lins, szef Komisji Rolnictwa PE i Pascal Canfin, szef Komisji Środowiska swoje raporty na ten temat przedstawili m.in. eksperci z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz Wagenigen University.

Zdaniem Linsa, analizy, które już zostały zrobione są bardzo przydatne, gdyż dają możliwość zapoznania się z różnymi punktami widzenia, ale konieczna jest ocena wpływu nowej polityki rolnej z Komisji Europejskiej.

Z raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wynika, że wprowadzenie Zielonego Ładu w rolnictwie doprowadzi do 12 proc. spadku produkcji rolniczej oraz wzrostu cen żywności o 17 proc. Jednocześnie poważne zakłócenia czekają handel zagraniczny, szacowany jest 20 proc. spadek eksportu z UE oraz 2 proc. wzrost importu. Zdaniem amerykańskich ekspertów rolnicze dochody w UE spadną o 16 proc.

Jan Krzysztof Ardanowski, europejski zielony ład, produkcja żywności, Paweł Sałek

Europejski Zielony Ład niesie wiele zagrożeń

Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na rolnictwo był tematem posiedzenia połączonych prezydenckich Rad do spraw Rolnictwa i Środowiska, które odbyło się w Belwederze. Jan Krzysztof Ardanowski, szef pierwszej Rady relacjonował, że uczestnicy...

Do podobnych wniosków dochodzą naukowcy z holenderskiego Wagenigen University. Ich zdaniem Zielony Ład, który zakłada znaczące redukcję stosowania pestycydów i nawozów doprowadzi do obniżenia produkcyjności i znacznych strat w plonach. W jednym z możliwych scenariuszy mówi się, że w Polsce produkcja jabłek spadnie o 50 proc., rzepaku o 18 proc., buraków cukrowych 23 proc., a chmielu o 16 proc.

W przypadku produkcji zwierzęcej osiągnięcie celów Zielonego Ładu może prowadzić do zmniejszenia pogłowia zwierząt rzędu od 10 do 15 proc.

Zdaniem Copa-Cogeca potrzebne jest jedno kompleksowe badanie dotyczące wpływu proponowanych zmian na europejskiej rolnictwo. A nie jak proponuje KE seria badań dotyczących różnych celów.

- Badania wpływu każdej propozycji legislacyjnej oddzielnie nie dadzą żadnego wglądu w to, co naprawdę wydarzy się w gospodarstwach, w importowanych kontenerach, na rachunkach finansowych i co stanie się z cenami, które ludzie widzą na półkach sklepowych. Jeśli Komisja Europejska jest w stanie określić tak ambitne cele to powinna być także w stanie ocenić ich wpływ - argumentuje Jean-Pierre Fleury, przewodniczący grupy roboczej "Wołowina".

Organizacje skupione w Copa-Cogeca zwracają uwagę, że jest coraz mniej czasu, gdyż nowa, zielona Wspólna Polityka Rolna ma wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Najbliższe miesiące będą więc decydujące.
 

Poleć
Udostępnij