Chcą surowszych kar za nielegalny handel zwierzętami
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której domaga się wprowadzenia obowiązkowego unijnego systemu identyfikacji kotów i psów oraz systemu kładącego kres nielegalnemu handlowi zwierzętami domowymi.
- Chcemy położyć kres nielegalnemu handlowi kotami i psami w całej Europie. Ważnym krokiem w tym kierunku jest stworzenie połączonych ze sobą systemów identyfikacji i rejestracji psów i kotów w bazach danych w państwach członkowskich - oświadczyła w Strasburgu Sylwia Spurek, jedna z inicjatorek rezolucji, eurodeputowana Socjalistów i Demokratów (S&D) Sylwia Spurek.
Polacy chcą powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt
Tylko 3 eurodeputowanych zagłosowało przeciw, a 607 było za.
Według szacunków, na które powołuje się PE, każdego miesiąca między krajami UE sprzedaje się 46 tys. psów, z których większość nie jest zarejestrowana.
Hodowcy komercyjni nadużywają unijnych przepisów dotyczących niehandlowego przewozu, czyli zwierząt podróżujących z właścicielem.
PE zauważył, że coraz więcej zwierząt domowych jest nielegalnie sprzedawanych między państwami członkowskim, często przez zorganizowane grupy przestępcze. Dzieje się to niejednokrotnie bez kontroli i z wykorzystaniem sfałszowanych dokumentów.
Wiele ogłoszeń o sprzedaży zwierząt przez internet pochodzi z nielegalnych źródeł, a handlarze wykorzystują fakt, że na poziomie UE nie ma wspólnych przepisów dotyczących hodowli zwierząt domowych. Różnice w normach stosowanych przez hodowców spowodowały duże różnice w cenach czworonogów.
Większość z nas jest przeciw przemysłowej hodowli zwierząt
W niewiążącej prawnie rezolucji eurodeputowani wezwali do wprowadzania obowiązkowego unijnego systemu rejestracji kotów i psów. Chcą też ustanowienia unijnej definicji komercyjnych obiektów hodowlanych na dużą skalę, w których odbywa się masowa hodowla, na przykład szczeniąt.
PE domaga się też lepszego egzekwowania prawa i ostrzejszych sankcji za łamanie przepisów. Eurodeputowani apelują też o adoptowanie, a nie kupowanie zwierząt domowych.
Większość państw członkowskich stosuje już pewne wymogi dotyczące identyfikacji i rejestracji psów i kotów, jednak nie są zharmonizowane, co ogranicza możliwości identyfikowania czworonogów w UE.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś