Żyto na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych
Towarowa Giełda Energii wprowadza na Rynek Towarów Rolno-Spożywczych możliwość handlu wystandaryzowanym ziarnem żyta klasy B i C - podała Giełda Papierów Wartościowych w komunikacie w piątek.
GPW podało, że żyto jest kolejnym produktem, którym można handlować na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS), a ziarna żyta klasy B i C są w obrocie na RTRS od 24 lipca br.
"Obrót drugim, po pszenicy, produktem na rynku rolnym będzie prowadzony w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot), co oznacza, że zawarte transakcje podlegają natychmiastowemu wykonaniu" - czytamy.
Platforma Żywnościowa powoli się rozkręca
"Cieszy mnie, że giełdowy rynek rolny rozwija swoją działalność" - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Zdaniem ministra wprowadzenie żyta, czyli następnego produktu do obrotu na RTRS wynika z analizy potrzeb jego uczestników i oznacza przejście do kolejnego etapu rozwoju giełdy rolnej.
"Moim celem jest umożliwienie rolnikom wyższych zarobków w bezpiecznych i transparentnych warunkach, które daje giełda" - ocenił Ardanowski.
W ocenie ministra uzyskiwane na giełdzie ceny są najbardziej obiektywne.
"To ceny rynkowe, będące efektem podaży i popytu. Pozytywne jest również to, że giełda zaczyna funkcjonować, jako punkt odniesienia w zakresie cen produktów" - dodał.
GPW poinformowała, że obrót żytem, podobnie jak pszenicą, będzie odbywał się w dwóch równolegle funkcjonujących systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym.
Żyto ozime - co siać?
Wedle GPW system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. "Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto" - czytamy.
GPW poinformowało, że podstawą działania Platformy Żywnościowej jest TGE, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) i Magazyny Autoryzowane. "Giełda zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa - bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane - wysoką jakość przechowywanego towaru" - podano. "Okres pilotażowy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” potrwa do końca sierpnia 2020 r. W tym czasie TGE i IRGiT nie pobierają żadnych opłat od uczestników rynku" - dodano.
W 2020 r. ruszy pilotaż giełdy produktów rolnych. To polski odpowiednik Matif
"Giełdowy rynek rolny to jedna z naszych najważniejszych inicjatyw strategicznych, którą uruchomiliśmy i realizujemy pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Niecałe pół roku od uruchomienia rynku wprowadzamy do obrotu drugi produkt, a już na jesieni wprowadzimy kolejny - kukurydzę" - powiedział Marek Dietl, prezes GPW.
"W późniejszym okresie zamierzamy rozszerzyć paletę o takie produkty, jak cukier, odtłuszczone mleko w proszku czy koncentrat soku jabłkowego. W planach mamy również uruchomienie rynku terminowego na towary rolno-spożywcze" - dodał.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś