Znamy najnowsze prognozy dla rynku zbóż w przyszłym sezonie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2017,12:10 Aktualizacja: 23-06-2017,12:31
A A A

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował pierwsze prognozy bilansu popytu i podaży dla światowych rynków zbóż i roślin oleistych w sezonie 2017/18.

Eksperci z USA przewidują spadek produkcji wszystkich podstawowych gatunków zbóż - pszenicy, ryżu i kukurydzy, ale w dwóch pierwszych przypadkach zbiory mają przewyższać zużycie - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

zboża, ceny zbóż, pszenica, żyto, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Zboża mogą drożeć przez niespełna rok

Ceny zbóż mogą rosnąć umiarkowanie do przełomu pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku - ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Eksperci IERiGŻ przewidują, że we wrześniu bieżącego roku średnie stawki pszenicy i żyta...

Autorzy raportu prognozują, że globalna produkcja pszenicy w sezonie 2017/18 wyniesie 738 mln ton wobec rekordowych 753 mln ton w sezonie 2016/17. Oznacza to spadek zbiorów o 2  proc. w relacji rocznej. Gdyby ta prognoza sprawdziła się, byłby to jednak drugi najwyższy wynik w historii.

Rekordowe (255 mln ton) mają być zapasy początkowe tego zboża. Tym samym całkowita podaż ziarna będzie o 0,2 proc. niższa przed rokiem. Co ważne, nadchodzący sezon może być piątym z rzędu, w którym na światowym rynku pszenicy będą nadwyżki. Zużycie ziarna (735 mln ton) ma być o 0,7 proc. niższe rok do roku,  spadnie też prawdopodobnie wykorzystanie paszowe zboża.

Globalna produkcja kukurydzy szacowana jest natomiast na 1034 mln ton - o 31 mln ton (3 proc.) mniej od rekordowych 1063 mln ton z bieżącego sezonu. To przede wszystkim efekt oczekiwanej, dużej obniżki zbiorów w Chinach oraz USA.

W przeciwieństwie do pszenicy prognozowany jest duży wzrost zużycia ziarna. Według USDA może on sięgnąć 1062 mln ton (+9 mln ton, 0,8 proc. r/r). Bilans kukurydzy ulegnie zatem dużemu zacieśnieniu, a zapasy na koniec przyszłego sezonu mają spaść z 224 do 195 mln ton.

Analitycy podkreślają też relacje zapasów do wykorzystania ziarna. W kończącym się roku handlowym dla kukurydzy ma ona wynieść 21,2 proc., co jest komfortowe dla rynku. W nadchodzącym  może obniżyć się jednak do 18,4 proc.
 

Poleć
Udostępnij