Ziarno zaczęło drożeć. Jakie będą ceny w 2019 roku?
Po trzech latach relatywnie niskich cen skupu zbóż, w 2018 roku - szczególnie w drugiej połowie - ziarno zaczęło drożeć. Średnia stawka najważniejszych gatunków w Polsce była od 5 do 13 proc. wyższa niż rok wcześniej.
Według danych publikowanych przez resort rolnictwa w ubiegłym roku pszenica konsumpcyjna skupowana była przeciętnie po 739 zł/t, czyli prawie o 8 proc. drożej niż w 2017 r. - podają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Produkcja pszenicy pójdzie w górę
Patrząc jednak tylko na drugie półrocze stawki sięgnęły 796 zł/t (+18 proc. r/r). Największe zmiany zaszły na przełomie lipca i sierpnia, kiedy w ciągu zaledwie czterech tygodni cena wzrosła o 13 proc.
Wrzesień przyniósł stabilizację, zaś w drugiej połowie października i listopadzie ponownie zanotowano wzrosty (do około 835 zł/t), zaś w grudniu niewielkie spadki.
Podobne tendencje widoczne były w przypadku pozostałych zbóż. Przy czym podwyżki dla żyta paszowego, pszenżyta, jęczmienia i owsa były silniejsze niż dla pszenicy i w drugim półroczu ziarno było droższe w skali roku o 20-25 proc.
Wyjątkiem była kukurydza, gdzie wzrost cen był niższy i wyniósł 7 proc. . Jest to efekt mniej napiętego bilansu zarówno w Polsce jak i na świecie. Według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej globalne zbiory w bieżącym sezonie mają być o ponad 2 proc. wyższe i wynieść 1073,4 mln t. W Polsce produkcja szacowana jest na 4,16 mln t (-2 proc.).
Początek bieżącego roku nie przyniósł dużych zmian na rynku zbóż. Jak podaje Sparks Polska, w pierwszym tygodniu stycznia za tonę pszenicy konsumpcyjnej o zawartości białka 12,5 proc. płacono 820-870 zł, czyli niemal tyle samo co dwa miesiące temu.
W kolejnych tygodniach możliwe są niewielkie podwyżki, niemniej obecnie brak jest czynników, które wskazywałyby na większe zmiany stawek.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś