Zboża na giełdach wciąż tanieją
Kukurydza w kontrakcie marcowym na paryskim Euronext potaniała przez tydzień o 1,6 proc. do 155,8 euro za tonę, zaś pszenica o 1,9 proc. do 166,3 euro za 1000 kilogramów.
Spadek notowań pszenicy to prawdopodobnie odzwierciedlenie wyjątkowo silnej konkurencji cenowej w światowym eksporcie tego gatunku zboża - informuje FAMMU/FAPA. Potwierdza to fakt, że w ostatnim przetargu zorganizowanym przez egipski GASC wygrały oferty z... Argentyny.
Są pierwsze prognozy unijnej produkcji zbożowej na 2016 rok
Ziarno z tego południowoamerykańskiego kraju umocniło swoją pozycję w stosunku do ofert pozostałych kluczowych dostawców. Wpływ na to ma m.in. niedawne zniesienie ceł w eksporcie przez rząd w Buenos Aires oraz słabość peso.
Ceny pszenicy na unijnym rynku są niskie pomimo bardzo dobrych wyników bieżącego eksportu. Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu wydała licencje na wywóz 754 tys. ton pszenicy miękkiej.
Natomiast na CBoT w Chicago w górę poszły notowania kukurydzy w kontrakcie marcowym - o 1,4 proc. do 140,9 dolara za tonę. Z kolei stawki za pszenicę są stabilne - wzrost zaledwie o 0,1 proc. do 172,2 dolara za 1000 kilogramów.
Na ceny kukurydzy na rynku amerykańskim wpływ mogły mieć rekordowo wysokie wyniki w produkcji bioetanolu. W tygodniu kończącym się 8 stycznia wytworzono średnio 1003 tys. baryłek dziennie, w porównaniu do 996 tys. tydzień wcześniej.
Z kolei niskie ceny pszenicy to prawdopodobnie efekt ogromnej presji podażowej na światowym rynku i ostrej konkurencji w eksporcie. Wyniki sprzedaży pszenicy i kukurydzy z USA są niższe od oczekiwań analityków.