Wzrost cen kukurydzy oddala wprowadzenie ceł
Wraz ze wzrostem cen kukurydzy na giełdzie CBoT w Chicago z 153,99 do 163,82 euro za tonę oddaliła się perspektywa wprowadzenia ceł w imporcie kukurydzy do Unii Europejskiej.
Eksperci spekulowali niedawno, że wyjątkowo niskie stawki za ziarno na CBoT mogły doprowadzić do zastosowania ceł w unijnym imporcie. Zgodnie z przepisami Wspólnoty cena importowa podstawowych zbóż (pszenicy miękkiej, durum, jęczmienia, kukurydzy, żyta i sorgo) łącznie z kosztami frachtu i cłami nie może być wyższa od 155 proc. unijnej ceny interwencyjnej dla danego miesiąca - informuje FAMMU/FAPA.
Sposób naliczania należności celnych w imporcie zbóż do Unii, jest uregulowany przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 642/2010 z 20 lipca 2010 roku.
Wyliczona cena importowa jest przeliczana z dolara amerykańskiego na euro po dziennym kursie wymiany. Stawki celne w imporcie są kalkulowane jako różnica pomiędzy unijną ceną interwencyjną dla danego miesiąca pomnożoną przez współczynnik 1,55, a reprezentatywną stawką importową na bazie cif Rotterdam. Pod uwagę brana jest średnia z okresu 10 dni.