WIR: sytuacja wielu "trzodziarzy" jest fatalna
Średnia cena skupu tucznika kształtuje się na poziomie 6,70 zł/kg. Sytuacja wielu producentów trzody chlewnej jest fatalna - podkreśliła Wielkopolska Izba Rolnicza, przedstawiając najnowsze notowania cen i kalkulacje opłacalności produkcji rolnej.
"Jeżeli chodzi o ceny tuczników w skupach, to zamiast wzrastać, niestety, idą w dół. Wprawdzie od początku minionego tygodnia drgnęły do góry, jednakże są to bardzo symboliczne ‘podwyżki’, nie zapewniające jakiejkolwiek opłacalności" - przekazała w swoim serwisie informacyjnym WIR.
Początek listopada przyniósł spadki ceny tuczników w Unii Europejskiej
Zwróciła - na poparcie swoich spostrzeżeń - uwagę, że według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (aktualnych na 10 października) liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosiła 59,2 tys. i w porównaniu do danych z 5 lipca spadła o 2347.
"Jeżeli chodzi o rynek bydła rzeźnego, to w czwartym kwartale każdego roku obserwujemy sezonowe podwyżki cen skupu i aktualnie trend ten jest widoczny" - wskazała Izba.
Natomiast ceny zbóż na światowych giełdach i rynku krajowym spadały od początku listopada m.in. przez napływ do Europy konkurencyjnej cenowo pszenicy ze wschodu. Jednocześnie na rynku była dużą podaż zboża.
"Aktualne ceny zbóż przedstawiają się następująco: pszenica konsumpcyjna (1440 - 1500 zł/t), pszenżyto (1300 - 1350 zł/t), żyto konsumpcyjne (1120 - 1200 zł/t), rzepak (2720 - 2750 zł/t)" - wyliczył wielkopolski samorząd rolniczy.
Rolnicy nie chcą sprzedawać ziarna
Przygotowane notowania produktów pochodzenia roślinnego można znaleźć tutaj, a produktów pochodzenia zwierzęcego - tutaj.
"Analiza naszych kalkulacji pokazuje, że rentowność wielu kierunków produkcji rolniczej spada. Wynika to z faktu stabilizacji cen skupu w sytuacji ciągle rosnących kosztów produkcji. Nadal źle wygląda opłacalność trzody chlewnej w cyklu otwartym. Nieco lepiej jest z opłacalnością produkcji mleka, drobiu oraz wołowiny. Poprawiła się na szczęście opłacalność produkcji buraków cukrowych, dzięki podniesieniu cen cukru w sieciach detalicznych" - wymienia dalej WIR.
W jej ocenie producenci mogą się obawiać rosnących kosztów energii, szczególnie w branżach energochłonnych, czyli w mleczarstwie, drobiarstwie oraz w produkcji szklarniowej. Ze względu na wysoką inflację oraz wyhamowanie podwyżek płac, przenoszenie wysokich kosztów na konsumenta będzie jednak coraz trudniejsze.
Listopadowe kalkulacje opłacalności produkcji przygotowane przez Izbę są następujące:
Kalkulacja uprawy 1 ha buraka cukrowego
Kalkulacja uprawy 1 ha jęczmienia jarego
Kalkulacja uprawy 1 ha kukurydzy na kiszonkę
Kalkulacja uprawy 1 ha kukurydzy na ziarno
Kalkulacja uprawy 1 ha pszenicy ozimej
Kalkulacja uprawy 1 ha rzepaku
Trzoda chlewna