Większe uprawy ziemniaków i buraków. GUS "policzył" warzywa gruntowe
Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w bieżacym roku wzrosła w Polsce powierzchnia upraw ziemniaków i buraków cukrowych. Łączna produkcja warzyw gruntowych wczesnych i późnych będzie zaś zbliżona do ubiegłorocznej.
"Zróżnicowane w zależności od rejonu kraju warunki agrometeorologiczne wpłynęły na różny stopień zaawansowania siewów oraz wschodów warzyw gruntowych. W celu przyspieszenia wschodów znaczna część plantacji warzyw została przykryta włókniną lub niską folią" - wskazał GUS w opracowaniu "Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2017 r."
Umowa na pęczek warzyw? To przecież biurokracja
Na przeważającym obszarze kraju warunki panujące w kwietniu oraz na początku maja niekorzystnie wpłynęły na wzrost warzyw bowiem chłody panujące w tym czasie spowalniały wegetację.
"Od końca drugiej dekady maja warunki pod względem temperatury powietrza poprawiły się, a wegetacja została znacznie przyspieszona. W pierwszej połowie lipca w wielu rejonach pojawiło się jednak nadmierne uwilgotnienie gleby, które szczególnie niekorzystnie wpłynęło na uprawy pomidorów, ogórków oraz warzyw strączkowych" - stwierdził GUS.
Urząd oszacował łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) na ponad 4,5 mln ton, czyli poziomie zbliżonym do ubiegłego roku. Zastrzeżono jednak, że o ostatecznej wysokości zbiorów zadecydują warunki dalszej wegetacji.
GUS ocenia tegoroczne zbiory kapusty na niespełna 1 mln ton, kalafiorów na 235 tys. ton, cebuli na 655 tys. ton, buraków na 330 tys. ton, marchwi na 810 tys. ton, pomidorów na 255 tys. ton, a ogórków na 245 tys. ton. Produkcję pozostałych gatunków warzyw łącznie szacuje się na blisko 980 tys. ton (nieco więcej niż przed rokiem).
Stan plantacji ziemniaków został uznany za zróżnicowany regionalnie, a powierzchnia uprawy zwiększyła się przez rok do ponad 0,3 mln ha. Tym samym większe powinny być też plony.
W górę poszła również powierzchnia uprawy buraków cukrowych, która ma wynieść ponad 0,2 mln ha. Wysokość plonów będzie uzależniona od dalszego przebiegu wegetacji. W pierwszej połowie lipca stan plantacji był dobry, wegetacja dość dynamiczna, rokująca uzyskanie wysokich plonów. Jedynie lokalnie odnotowano czasowe podtopienia upraw położonych w obniżeniach terenowych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś