Ukraina drugim światowym eksporterem zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2017,11:35 Aktualizacja: 09-11-2017,11:02
A A A

W bieżącym sezonie Ukraina będzie drugim największym eksporterem zbóż na świecie, jej możliwości eksportu ziarna oceniane są na ponad 43 mln ton - informuje ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas Marta Skrzypczyk.

W ostatnim raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (MRZ) podniosła o 0,5 mln t prognozę eksportu zbóż z Ukrainy w sezonie 2017/18 do 43,1 mln t. Wynikało to ze znacznego podwyższenia prognozy dla pszenicy (+0,5 mln t).

Warto dodać, że jeszcze w kwietniu MRZ oczekiwała, że eksport zbóż wyniesie 35,7 mln t i będzie mniejszy niż notowany w przypadku USA, UE i Rosji.

ceny zbóż, agrobiznes, zboża, pszenica, kukurydza, deszczowa pogoda, żniwa

Za tonę pszenicy płacą prawie 700 zł

Z powodu deszczowej pogody podaż kukurydzy jest mniejsza od spodziewanej, co zmusza przetwórców do zakupu pszenicy paszowej. Trudności ze zbiorem kukurydzy wpływają na zwyżkę cen zbóż - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Notowane...
Skrzypczak zwraca uwagę, że gdyby obecna prognoza sprawdziła się, wówczas wielkość sprzedaży zagranicznej ziarna przez Ukrainę byłaby drugą najwyższą w jej historii, choć o 1,2 mln t (2,7 proc.) mniejszą od rekordu z ubiegłego sezonu 2016/17.

Tym samym nasz wschodni sąsiad utrzyma się na drugiej pozycji na świecie pod względem eksportu zbóż, z 12-proc. udziałem, po Stanach Zjednoczonych z prognozowanym eksportem wielkości 79,0 mln t.

Ukraina wyprzedza pod tym względem Argentynę (42,9 mln t), Rosję (41,7 mln t) i UE (35,2 mln t). Polska, która od kilku lat dołączyła do grona eksporterów zbóż, w całym 2016 r. wywiozła 6,4 mln ton ziarna, czyli o ponad 4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Skrzypczak wskazuje, że znaczenie Ukrainy na globalnym rynku zbóż systematycznie wzrasta. W ciągu ostatnich pięciu sezonów jej eksport ziarna ogółem zwiększył się prawie 2-krotnie. Atutem Ukrainy są bardzo dobre gleby, korzystny klimat, niskie koszty produkcji oraz bardzo dobre położenie względem głównych importerów zbóż skoncentrowanych wokół Morza Śródziemnego.

Resort rolnictwa: import zbóż z Ukrainy na bieżąco monitorowany

Import zbóż z Ukrainy jest na bieżąco monitorowany - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych i podkarpacka izba rolnicza zasygnalizowały ministrowi rolnictwa problem napływu zbóż z Ukrainy, gdyż to...
Ukraina odgrywa zwłaszcza istotną rolę na rynku kukurydzy - zaznacza analityczka. Według MRZ w bieżącym sezonie wyeksportuje ona rekordowe 21,6 mln t tego ziarna, czyli o 5 proc. (1 mln t) więcej niż w poprzednim sezonie. Oznacza to, że blisko 80 proc. produkcji zostanie sprzedane poza granicami kraju.

Ta ilość zapewnia czwarte miejsce na świecie w eksporcie (po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Argentynie), z 14,5 proc. udziałem. Do najważniejszych odbiorców należą m.in. kraje UE. W ubiegłym sezonie ukraińska kukurydza trafiła głównie do Hiszpanii (2,4 mln t) oraz Holandii (2,2 mln t). Polska zakupiła 103 tys. t, co było m.in. wynikiem wysokich zbiorów kukurydzy w naszym kraju i związanym z tym niskim zapotrzebowaniem importowym - zauważa Skrzypczak.

Ukraina jest też ważnym eksporterem jęczmienia. W bieżącym sezonie jej sprzedaż może sięgnąć 4,5 mln t, czyli będzie to o 15 proc. więcej niż w sezonie 2016/17. i będzie stanowić 16,5 proc. światowego eksportu tego zboża.

Z kolei z prognozowanym eksportem pszenicy w sezonie 2017/18 na poziomie 16,7 mln t, nasz sąsiad zajmie szóste miejsce na świecie z udziałem 9,6 proc. Od lat najważniejszym odbiorcą jest Egipt, gdzie w 2015 r. trafiło 1,8 mln t ziarna (13 proc. całego eksportu z Ukrainy).

Poleć
Udostępnij