Ten kraj będzie największym eksporterem pszenicy na świecie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2017,16:50 Aktualizacja: 23-08-2017,17:01
A A A

Eksperci Centrum Analiz PKO BP zwracają uwagę, że poprawiają się oczekiwania co do tegorocznych zbiorów pszenicy na świecie wskutek lepszych prognoz w krajach Europy Wschodniej.

"Oczekuje się, że Rosja w sezonie 2017/18 zostanie największym eksporterem pszenicy w skali globalnej. W Polsce wyższe zbiory zbóż i spodziewane wyższe ceny z uwagi na niższą światową podaż sprzyjają poprawie opłacalności produkcji" - czytamy w komunikacie Agro Nawigator.

pożary na polu, płonące maszyny rolnicze, spalone żboże, straż pożarna, policja

Rolnicy tracą majątek w ogniu. Płoną zboża i maszyny

Strażacy mają pełne ręce roboty przy "rolniczych" pożarach. Tylko w województwie świętokrzyskim na początku sierpnia wyjeżdżali kilka razy do takich zdarzeń. Przy ul. Długiej w Sandomierzu paliła się pszenica i ściernisko....
Zdaniem specjalistów, wysoki eksport odtłuszczonego mleka w proszku przy spadku produkcji w UE-28 i tym samym malejące zapasy mogą sugerować odbicie cen OMP w perspektywie kolejnego roku.

Odbudowa produkcji w Unii Europejskiej i Nowej Zelandii oraz niższe notowania cen masła na aukcjach GDT wskazują na możliwość obniżenia jego cen.

Jeżeli chodzi o rynek mięsa, to spowalnia dynamika produkcji drobiu w Polsce, jednak jest wciąż wyższa niż w UE, co pozwala umacniać pozycję Polski na rynku wspólnotowym.

Ujemna dynamika eksportu mięsa wieprzowego, głównie do Chin, negatywnie wpływa na ceny żywca w Unii Europejskiej.

żniwa, pszenica, Krzysztof Jurgiel, cena pszenicy w skupie, agrobiznes

Jurgiel: dobra cena pszenicy w skupie

Ponad 80 proc. żniw już się zakończyło, magazyny skupiły 70 tys. ton. Cena pszenicy konsumpcyjnej jest dobra - ocenił w środę wieczorem w TVP Info minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Dodał, że resort czeka na informacje o stratach spowodowanych...
W przypadku owoców i warzyw przewiduje się zdecydowane podwyżki cen. "Prognozy niższej produkcji jabłek w krajach Unii Europejskiej wskazują na znaczny wzrost cen owoców w 2017 r. Wyższe ceny jabłek do przetwórstwa prawdopodobnie przełożą się na wzrost kosztów branży sokowniczej, obniżając marżowość produkcji koncentratu jabłkowego" - informuje Centrum Analiz PKO BP.

Wyższe ceny wczesnych warzyw wynikają z ich mniejszej podaży w kraju.

W ocenie ekspertów, niskie ceny nawozów na rynkach światowych spowodowane są mniejszą skalą wzrostu popytu, niż podaży. "Nadwyżka podaży nad popytem na rynku nawozów może utrzymać się w perspektywie średnioterminowej" - oceniają.

Poleć
Udostępnij