Spadają zyski firm z branży młynarskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2017,15:00 Aktualizacja: 11-10-2017,15:22
A A A

W pierwszym półroczu bieżącego roku pogorszyła się sytuacja na rynku dla przedsiębiorstw z sektora przemiału zbóż. Wciąż jednak jest lepiej niż w latach 2012-2014.

Według danych Pont-Info przychody firm z tej branży, zatrudniających co najmniej 10 osób, zwiększyły się w skali roku o 1,2 proc. do 3,2 miliarda złotych. Jednym z czynników, który mógł przełożyć się na niewielki wzrost wartości sprzedaży był zwiększony przemiał ziarna - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas. 

pszenica, wschody, siewki

Jesienne herbicydy zbożowe skuteczne aż do wiosny

Po wysiewie zbóż ozimych pora pomyśleć o jesiennych zabiegach herbicydowych. Co prawda warunki pogodowe sprzyjają zastosowaniu tego typu preparatów, niestety na rynku środków ochrony roślin powstała luka w związku z...
Według Głównego Urzędu Statystycznego od stycznia do lipca do skupu trafiło bowiem prawie o 6 proc. więcej pszenicy niż przed rokiem (7 mln ton), ale o 14 proc. mniej żyta (0,7 mln ton).

A jak zmieniały się ceny? Mąka pszenna piekarnicza sprzedawana luzem była o 1-2 proc. tańsza niż rok wcześniej, sprzedawana w workach... droższa o około 2 proc., zaś detaliczna w zależności od typu - tańsza o 5 proc. (wrocławska) i droższa o 7 proc. (krupczatka). Z kolei stawki zbytu mąki żytniej były o 5-12 proc. wyższe niż rok wcześniej.   

W pierwszych sześciu miesiącach roku wzrostowi przychodów towarzyszyły większe koszty działalności, które związane były z droższym surowcem. Według danych resortu rolnictwa ceny zbóż konsumpcyjnych były o 7-12 proc. wyższe od osiąganych w tym czasie przed rokiem.  

Większa dynamika wzrostu kosztów niż przychodów przełożyła się na mniejsze zyski przedsiębiorstw - brutto spadł z 5,71 do 5,44 proc., zaś operacyjny z 6,17 do 5,71 proc. Znawcy rynku dodają jednak, że wskaźniki rentowności utrzymują się na historycznie wysokich poziomach. Z kolei wskaźniki płynności i współczynnik długu praktycznie nie zmieniły się.

W drugiej połowie roku uwarunkowania rynkowe dla firm z branży prawdopodobnie będą nieco lepsze niż przed rokiem. Dużo mówi się o problemach z jakością ziarna, szczególnie w północnej części Polski, ale według francuskiej firmy analitycznej Tallage, udział pszenicy o parametrach konsumpcyjnych w zbiorach wyniósł 68 proc. wobec 50 proc. w ubiegłym sezonie.

Produkcja tego zboża może sięgnąć 7,7 mln ton (5,4 mln ton w minionym roku handlowym). Ceny ziarna w skupie są póki co wyższe, ale zdaniem analityków w kolejnych miesiącach różnice będą coraz mniejsze.
 

Poleć
Udostępnij