Spada eksport pszenicy. Ożywienia na rynku nie widać
W ubiegłym roku eksport pszenicy z Polski był znacznie niższy niż rok wcześniej i wyniósł zaledwie 2,8 mln t. Większość ziarna trafiła do Niemiec, krajów afrykańskich i na Półwysep Arabski.
Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) w minionym roku wywóz tego gatunku zboża był o 1,58 mln t, czyli ponad 36 proc. niższy w skali roku - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Zastój w handlu zbożem. Rolnicy nie chcą sprzedawać ziarna
To efekt niewielkiej dostępności ziarna w pierwszej połowie roku oraz już po zbiorach, dużej konkurencji na rynkach zagranicznych ze strony Rosji i Francji. Warto dodać, że od lipca do grudnia sprzedaliśmy tylko 1,03 mln t wobec 2,26 mln t w analogicznym okresie rok wcześniej.
W całym ubiegłym roku na pierwszym miejscu wśród odbiorców naszej pszenicy były wspomniane Niemcy, które zepchnęły na drugie miejsce Arabię Saudyjską. Za zachodnią granicę trafiło 640 tys. t ziarna (prawie 23 proc. wysyłek, -23 proc. r/r). W przypadku Arabii Saudyjskiej wolumen wywozu był aż o 67 proc. niższy i wyniósł 419 tys. t.
Na trzecie miejsce "wskoczyła" Hiszpania, która w 2017 r. zakupiła od nas 278 tys. t (+12 proc.).
Kolejnych pięć pozycji zajmują kraje afrykańskie - Nigeria, Egipt, Mozambik, Kenia i RPA, które łącznie zakupiły 877 tys. t, czyli 31 proc. polskiego eksportu.
Rosja największym graczem na rynku pszenicy
Eksperci podkreślają, że w 2017 r. zwiększył się import pszenicy - wyniósł 0,89 mln t i był o 0,06 mln t (7 proc.) wyższy niż rok wcześniej. W rezultacie nadwyżka eksportu nad importem zmniejszyła się z 3,56 mln t do 1,92 mln t.
Pierwsze półrocze br. raczej nie przyniesie dużego ożywienia w wywozie ziarna tego gatunku zboża z Polski, choć jest ku temu potencjał. Po pierwsze duża jest dostępność pszenicy.
Po drugie (będące poniekąd rezultatem pierwszego), krajowe ceny coraz bardziej zbliżają się do notowanych we Francji. 8 lutego stawki sięgały u nas 157,7 euro/t, zaś we Francji 154,4 euro/t.
Zboże pochodzące z UE nadal przegrywa konkurencję na rynkach trzecich z Rosją.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś