Spada eksport pszenicy, choć produkcja poszła w górę
W pierwszych miesiącach sezonu 2017/18 kraje Unii Europejskiej sprzedały - mimo większej produkcji - znacznie mniej pszenicy niż w tym samym okresie przed rokiem.
Według prognoz wiodących ośrodków analitycznych w bieżącym roku zbiory tego zboża we Wspólnocie były o kilka procent wyższe niż w minionym roku handlowym. Firma Tallage w najnowszym raporcie ocenia, że produkcja pszenicy zwyczajnej wyniosła 142,5 mln ton (+6,8 mln, +5 proc. rok do roku) - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Pszenica na południu drożeje szybciej niż w pozostałych regionach
Z kolei według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej zbiory (z durum) były na poziomie 151,5 mln ton (+7,1 mln t). Znawcy rynku podkreślają jednak, że w bieżący sezon Unia weszła z bardzo niskimi zapasami początkowymi. Tym samym, całkowita podaż ziarna jest większa niż sezon wcześniej, ale różnica nie jest duża.
Ten czynnik, oraz rekordowa produkcja w Rosji, mogą tłumaczyć relatywnie wolny rozwój eksportu unijnej pszenicy. Według danych Komisji Europejskiej w pierwszych 20 tygodniach sezonu (do 14.11) wywóz wyniósł 7,5 mln t wobec 9,7 mln t przed rokiem (-23 proc.).
Liderami w wysyłkach są Francja (2,3 mln t) i Rumunia (2 mln t). Pozostałe kraje sprzedały do państw trzecich poniżej 1 mln t pszenicy zwyczajnej. Polska z wolumenem 0,3 mln t znalazła się na siódmym miejscu.
Mała podaż zbóż na krajowym rynku. Pszenica sporo podrożała
Na światowym rynku rośnie znaczenie Rosji. Eksperci oczekują, że w bieżącym sezonie ten wielki kraj pobije rekord eksportu, który wyniesie 33 mln t. Według Sparks od początku sezonu do 8.11. wywieziono 13,5 mln t, czyli o 20 proc. więcej w skali roku.
Jest zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że w trwającym roku handlowym Rosja wyprzedzi Stany Zjednoczone na liście największych dostawców pszenicy. Z drugiej strony wielu analityków spodziewa się wyhamowania tempa eksportu z tego państwa w kolejnych miesiącach ze względu na problemy logistyczne.
W najbliższych tygodniach dolar ma ponadto umocnić się wobec euro i można oczekiwać, że zacznie przyspieszać sprzedaż zboża z UE. Wywóz prawdopodobnie jednak nie osiągnie poziomu z ubiegłego sezonu i wyniesie około 22,9 mln t wobec 24,1 mln t sezon wcześniej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś