Rzepak ma się najlepiej na Podkarpaciu
Z oceny przeprowadzonej w maju przez rzeczoznawców Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stan zasiewów upraw rzepaku jest nieznacznie gorszy od ubiegłorocznego.
Analitycy BGŻ informują, że stan plantacji rzepaku i rzepiku ozimego oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, czyli o 0,2 stopnia poniżej ubiegłorocznego wyniku (5 - oznacza stan bardzo dobry, 4 - dobry, 3 - dostateczny, 2 - słaby, 1 - zły, klęskowy).
Najlepszy był stan plantacji w województwie podkarpackim (4 stopnie), a najsłabszy w województwach: kujawsko-pomorskim, opolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim (3,7).
Stan zasiewów rzepaku i rzepiku ozimego w 12 województwach oceniono jako gorszy od ubiegłorocznego. Największa różnica w porównaniu z danymi sprzed roku jest w województwach łódzkim i śląskim. Jedynie na Mazowszu ocena plantacji była wyższa od tej z wiosny 2014 roku, a w województwach podlaskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim na ubiegłorocznym poziome.
Stan plantacji rzepaku i rzepiku jarego oceniono na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego, czyli o 0,1 stopnia niżej niż przed rokiem.
GUS szacuje, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ozimego oraz jarego wyniesie w br. około 0,8 mln ha, czyli o ponad 13 proc. mniej niż w 2014 r.