Rośnie eksport przetworów jajecznych
W polskim handlu zagranicznym produktami przetwórstwa jaj w pierwszych jedenastu miesiącach 2016 roku doszło do dużych zmian. Sprzedaż wzrosła w skali roku o 8 proc., ale inne były tendencje w wywozie poszczególnych grup produktów.
W omawianym czasie wyeksportowano - przede wszystkim do europejskich odbiorców - 31,1 tys. ton towarów. Katarzyna Gawrońska, główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz zauważa, że w strukturze wysyłek dominowały przetwory jajeczne (CN 0408) - 24,2 tys. ton (78 proc. udział w eksporcie), a pozostałą część stanowiła albumina jaj (prawie w 90 proc. niesuszona).
Trwa spór o jaja wolnowybiegowe. Czas ucieka i producenci mogą sporo stracić
Podstawowym produktem eksportowym z grupy CN 0408 były świeże przetwory z całych jaj bez skorupek (lub w innej postaci/inaczej zakonserwowane), których udział w sprzedaży wyniósł 81 proc. (19,6 tys. ton). Wywóz płynnych żółtek jaj i proszku z całych jaj był na poziomie odpowiednio 2,6 i 1,1 tys. ton.
W 2016 roku (bez grudnia) do Polski sprowadzono 9,4 tys. ton produktów przetwórstwa jaj, w tym 67 proc. stanowiły przetwory jajeczne (CN 408), a pozostałe 33 proc. albuminy. Wzrost importu dotyczył obu grup towarów - dla przetworów 39 proc., a dla albumin był ponad dwukrotny.
Z grupy CN 408 nasz kraj kupował głównie płynne żółtka jaj oraz świeże i suszone przetwory z całych jaj bez skorupek (lub w innej postaci/inaczej zakonserwowane). Głównymi dostawcami albumin byli eksporterzy z Holandii i Niemiec - informuje na koniec KIPDiP.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś