Rezerwa zbóż jest utworzona. Ile ziarna zmagazynowano?
Ministerstwo rolnictwa nie zdradza szczegółów, wskazując na niejawny charakter danych. Jednocześnie zapewnia o samowystarczalności Polski w zakresie surowców rolnych.
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego - to fraza w kontekście sytuacji na świecie, związanej przede wszystkim z wojną w Ukrainie, powtarzana ostatnio jak mantra. W tej kwestii regularnie podpytywany jest m.in. resort rolnictwa.
Kowalczyk o rynku żywności: Polsce głód nie grozi
W odpowiedzi na jedno z wystąpień poselskich dotyczącego zbóż MRiRW zapewniło, że szczegółowo monitoruje sytuację na rynku, w tym przebieg skupu ziarna w kraju oraz jego ceny i wywóz.
"Polska jest samowystarczalna w skali globalnej w zakresie surowców rolnych. Dla przykładu wskaźnik samowystarczalności w produkcji zbóż (relacja zbiorów ogółem do zużycia wewnętrznego) w sezonie 2021/2022 szacowany jest na poziomie 142 proc." - napisał Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa.
Jak wskazał, nasz kraj jest w Unii Europejskiej trzecim - po Francji i Niemczech - producentem zboża. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Rozwoju Wsi-PIB dwa ostatnie lata z rekordowymi zbiorami zbóż w Polsce pozwoliły na odbudowę zapasów, pomimo historycznie wysokiego wywozu ziarna w latach 2020 i 2021.
W bieżącym sezonie eksport zbóż znacząco się obniżył w stosunku do dwóch poprzednich sezonów.
Bezpieczeństwo żywnościowe Polski nie jest zagrożone, ale będzie drogo
"Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów od początku sezonu 2021/2022 (tj. w okresie lipiec 2021 - luty 2022 r.) z kraju wyeksportowano ponad 4,8 mln ton ziarna (o 33 proc. mniej niż w tym samym okresie przed rokiem - 6,4 mln ton). Natomiast zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która może monitorować wywóz zbóż poza UE na bieżąco na podstawie wydanych świadectw fitosanitarnych, eksport pszenicy konsumpcyjnej z Polski poza UE od 1 stycznia do trzeciego tygodnia kwietnia wyniósł 122 tys. ton, tj. 9 razy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, jednak wówczas poziom eksportu zbóż z Polski był historycznie wysoki i wynikał z niepewności na rynku światowym spowodowanej wybuchem epidemii COVID-19. Jednocześnie eksport poza UE pszenicy paszowej i kukurydzy jest w bieżącym roku kalendarzowym śladowy" - wyliczył wiceszef resortu rolnictwa.
A co z państwową rezerwą zbóż? Wiceminister Kaczmarczyk zapewnił, że jest utworzona. "Informacje związane ze stanem rezerw stanowią informację niejawną. Prezes Rady Ministrów, któremu podlega Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, wydaje decyzje dotyczące tworzenia i udostępnienia rezerw strategicznych" - przekazał polityk.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś