Pszenica tanieje, bo euro jest coraz mocniejsze
Pszenica w kontrakcie majowym na paryskiej giełdzie Euronext potaniała przez tydzień o 1,1 proc. do 172,5 euro za tonę. Spadek ten odzwierciedla obawy o pogorszenie konkurencyjności eksportu tego zboża z UE z powodu umocnienia się euro wobec dolara.
Zdaniem ekspertów "mocne" pozostają fundamentalne czynniki, a perspektywa tegorocznych zbiorów we Wspólnocie jest dobra. Analitycy SG nieznacznie zwiększyli ostatnio prognozy produkcji pszenicy, która powinna być o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej m.in. dzięki sprzyjającej wegetacji aurze - informuje FAMMU/FAPA.
KRIR interweniuje w sprawie zboża i neonikotynoidów
Giełdowe notowania wpłynęły również na spadki cen zbóż na rynku rzeczywistym. Importerzy są zainteresowani pozyskaniem ziarna z UE. Algieria zakupiła 480 tys. ton z dostawą na maj (w cenie 204-206 dolarów za tonę), a Arabia Saudyjska otworzyła przetarg na zakup 1,5 mln ton jęczmienia paszowego na maj/czerwiec.
Pszenica ma obecnie wsparcie z powodu popytu eksportowego, jednak w dalszej perspektywie osłabienie sprzedaży oraz zbliżające się zbiory w UE mogą sprawić, że stawki spadną.
Notowania pszenicy na CBoT w Chicago na maj przez tydzień obniżyły wartość z 163,1 do 160,2 dolarów za tonę mimo większych nadziei na aktywizację wysyłek. Przeważyły jednak realne wyniki wywozu amerykańskiego ziarna, które są znacznie poniżej oczekiwań handlowców.
Należy dodać, że w ostatnim, miesięcznym raporcie USDA zwiększył prognozy globalnych zbiorów pszenicy w bieżącym roku handlowym o 2,8 mln ton do 751,1 mln ton (735,3 mln ton sezon wcześniej). W górę poszły również prognozy zbiorów innych zbóż, a szacunki ich globalnej podaży wzrosły o około 15 mln ton.
Kukurydza w kontrakcie czerwcowym na Euronext przez tydzień potaniała o 1,3 proc. do 171,8 euro za tonę, zaś na CBoT w kontrakcie majowym z 144,5 do 144,1 dolarów za 1000 kilogramów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś