Produkty mleczarskie o wiele tańsze niż przed rokiem
Wartość publikowanego przez FAO indeksu cen produktów mleczarskich obniżyła się w październiku (w skali miesiąca) o 4,8 proc. do 181,8 punktów. Miniony miesiąc był piątym kolejnym, w którym stawki spadały.
Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas informują, że rok do roku wartość indeksu poleciała w dół o 15,3 proc. Największe obniżki cen dotyczyły masła. Według danych amerykańskich ekspertów w dniach 15-26 października stawki tłuszczu w portach Oceanii były niższe o 27 proc., zaś Europy Zachodniej o 18 proc.
Mleko w skupie drożeje. Mleczarnie płacą więcej
Spadki cen produktów mleczarskich na rynkach światowych związane są przede wszystkim z rosnącą podażą mleka w Nowej Zelandii. Według najnowszych danych, w pierwszych czterech miesiącach (czerwiec-wrzesień) sezonu 2018/2019 produkcja surowca w tym odległym kraju była o 5,8 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.
W Stanach Zjednoczonych w pierwszych trzech kwartałach br. wytwórczość mleka była większa o 1,1 proc., a w Unii Europejskiej w pierwszych ośmiu miesiącach dostawy mleka były o 1,5 proc. wyższe.
Znawcy rynku podkreślają jednak, że w sierpniu ilość surowca dostarczonego do punktów skupu była o 0,1 proc. mniejsza niż w sierpniu 2017 r. Najgłębszy spadek dostaw odnotowano we Włoszech (40 tys. t) i w Holandii (35 tys. t).
Według ostatnich prognoz KE, ze względu na suszę, który wpłynęła na plony pasz objętościowych, w całym bieżącym roku dostawy surowca we Wspólnocie mają być o 0,8 proc. większe niż w 2017 r. To oznacza, że w ostatnich czterech miesiącach br. dostawy w relacji rocznej powinny być o 0,6 proc. niższe r/r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś