Potrzebujemy wyższej efektywności rolnictwa. Czas na digital farming
Eksperci podkreślają, że jeszcze nigdy nie staliśmy przed tak ogromnymi wyzwaniami, jak obecnie. Rośnie liczba ludności świata i w 2050 roku osiągnie ponad 10 mld osób.
Zapotrzebowanie na żywność zwiększy się o połowę (w niektórych regionach Afryki i Azji nawet o 100 proc.). Wyzwaniem są coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe - wzrost temperatury, susze, powodzie.
Pszenica nie jest wystarczająco odporna na zmiany klimatu
Jednocześnie część zasobów naturalnych bezpowrotnie ginie, kurczą się zasoby ziemi uprawnej, a ona sama - jałowieje.
Dziś jedynie 3 proc. powierzchni naszej planety stanowią grunty orne. Zaledwie 18 proc. z nich - czyli 0,5 proc. powierzchni Ziemi - można przeznaczyć pod uprawę żywności.
- Świat potrzebuje wyższej efektywności rolnictwa i zrównoważonego podejścia, uwzględniającego poszanowanie środowiska - mówi Joerg Rehbein, Head of Central & Eastern Europe Crop Science, Bayer. - Wzrost populacji, zmiany klimatyczne, kurczenie się zasobów wymagają od rolnictwa nowego podejścia i innowacji: problemów jutra nie da się rozwiązać wczorajszymi metodami. Dlatego Bayer propaguje transformację cyfrową w rolnictwie, innowacje i rozwiązania wspierające zrównoważoną produkcję żywności.
Szacuje się, że korzyści płynące z cyfryzacji rolnictwa mogą wynieść 330 miliardów dolarów do 2025 r. Równocześnie dzięki rolnictwu cyfrowemu można osiągnąć zbiory wyższe o 25 proc.
W 2050 roku trzeba będzie wyżywić ponad 10 mld ludzi
Przede wszystkim innowacyjność
Świat wkracza w nową erę rolnictwa - która niesie za sobą wielkie wyzwania, domagające się nowych, zrównoważonych rozwiązań i technologii, umożliwiających rolnikom zwiększenie produkcji przy ograniczeniu nakładów.
Innowacje są niezbędne, by w zrównoważony sposób wytwarzać zdrowszą, bezpieczniejszą i bardziej przystępną żywność dla rosnącej populacji. Dlatego badania i rozwój są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek w historii, aby rolnictwo stało się równocześnie bardziej wydajne i bardziej zrównoważone.
Zmiany klimatyczne zwiększają zagrożenie głodem
- Firma Bayer, z rocznymi wydatkami na R&D rzędu 4,5 mld euro, podtrzymuje zobowiązania w zakresie innowacyjności, zrównoważonego rozwoju i transformacji cyfrowej, których celem jest zapewnienie żywności dla szybko rosnącej populacji, bez ryzyka wyczerpania zasobów - zaznacza Joerg Rehbein.
Koncern wzmacnia swoją pozycję rynkową, łącząc wiedzę w dziedzinie nasion, cech genetycznych i środków ochrony roślin (także biologicznych) z głębokim zaangażowaniem w innowacje i zrównoważone praktyki rolnicze.
W efekcie rolnicy zyskują szeroką gamę rozwiązań zaspokajających ich bieżące i przyszłe potrzeby, w tym udoskonalone rozwiązania w dziedzinie nasion i cech genetycznych, rolnictwa cyfrowego i ochrony upraw.
W średnim i długim okresie firma będzie w stanie zapewnić udoskonalone rozwiązania oraz zoptymalizowaną paletę produktów w oparciu o wnioski z analiz agronomicznych, wsparte przez zastosowanie cyfrowego rolnictwa (digital farming).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś