Porozumienie Rolników "Zboża, oleiste i białkowe razem": trzeba opracować strategię dla polskiego rolnictwa
Porozumienie Rolników „Zboża, oleiste i białkowe razem”, powstałe w oparciu o sześć organizacji z branży rolniczej, które podpisały list intencyjny w tej sprawie, stawia przed sobą zadanie w postaci walki o interesy gospodarzy. Jego przedstawiciele rozmawiali już z ministrem rolnictwa.
Porozumienie utworzyły następujące organizacje: Polska Federacja Rolna, Zamojskie Towarzystwo Rolnicze, Spółdzielnia Grup „Polski Rzepak i Zboża”, Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku „Rola Człuchów”, „Krot Plon” Krotoszyn oraz Stowarzyszenie „Agroport” Bartoszyce. Na przewodniczącego tego zrzeszenia delegaci jednogłośnie wybrali Wiesława Gryna, wiceprezesa Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego.
Von der Leyen inicjuje strategiczny dialog na temat przyszłości unijnego rolnictwa
Chcą bronić rolników i wymieniać doświadczenia
Poprzez m.in. organizowanie spotkań (w tym tych z przedstawicielami władz) oraz komunikację internetową członkowie Porozumienia zamierzają realizować swoje cele, do których należą np.:
- obrona polskich producentów rolnych głównych upraw przed destabilizacją rynku, m. in. spowodowanego przez niekontrolowany import surowców i produktów rolnych z Ukrainy;
- wsparcie producentów poszczególnych upraw, przedstawiających swoje problemy zarówno w uprawie, kosztach produkcji, jak i sprzedaży - poprzez wypracowanie wspólnych stanowisk wobec decydentów;
- dbanie o partnerskie relacje handlowe pomiędzy rolnikami a skupującymi, przetwórcami, eksporterami;
- analiza rynków rolnych w Polsce, Europie i na świecie;
- wymiana doświadczeń i informacji cenowych z rynków rolnych.
Konieczna "Strategia dla polskiego rolnictwa"
W połowie stycznia skupione w ramach nowego zrzeszenia organizacje spotkały się z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. Omówiono wówczas istotne sprawy dla towarowych producentów rolnych. A wnioski i propozycje działań zostały przekazane szefowi resortu w formie stanowiska.
Krajowa Rada Wieprzowiny opracuje strategię rozwoju hodowli świń
Podkreślono w nim, że zdaniem Porozumienia, konieczne jest opracowanie racjonalnej „Strategii dla polskiego rolnictwa”. Zwłaszcza, że mamy trudny dla rolnictwa czas, spowodowany wojną na Ukrainie, ale także z uwagi na wymogi, jakie niesie za sobą Europejski Zielony Ład.
Działania rządów w ostatnich latach porozumienie ocenia jako „zachowawcze, chaotyczne, bardziej socjalne – wspierające mniejsze gospodarstwa, a nie wzmacniające konkurencyjność towarowych producentów rolnych, którzy są ważnym gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego kraju i jednocześnie mają potencjał, aby lepiej wykorzystywać możliwości, które stworzy większa integracja rolnictwa ukraińskiego z europejskim”.
Tworzące Porozumienie organizacje wypracowały szereg wniosków i zaleceń, których wdrożenie wspomogłoby istotnie polskie rolnictwo. Można się z nimi zapoznać, zaglądając do wspomnianego stanowiska, które załączamy poniżej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś