Na rynku zbóż nasila się presja podażowa
Notowania pszenicy w kontrakcie grudniowym na paryskiej giełdzie Euronext spadły przez tydzień zaledwie o 0,8 proc. do 158,5 euro za tonę. Minimalnie (0,6 proc. do 160 euro za 1000 kilogramów) spadły też ceny kukurydzy w kontrakcie listopadowym.
Pomimo negatywnych korekt szacunków tegorocznej produkcji zbożowej w Unii (prognozy Strategie Grains) stawki utrzymują się na niskim poziomie, co związane jest z narastającą presją podażową na świecie - informuje FAMMU/FAPA.
ASF w ukraińskim zbożu?
Zwiększa się dostępność ziarna z nowych zbiorów (kukurydza) co wywiera wpływ na ceny. Tendencje światowe i ostra konkurencja w eksporcie również działają na stawki na unijnym rynku.
Analitycy Strategie Grains obniżyli ostatnio produkcję pszenicy miękkiej w UE o 1,4 mln ton do 136,5 mln ton. Oznacza to zbiory o 10 proc. poniżej ubiegłorocznego wyniku. To przede wszystkim efekt niekorzystnych warunków pogodowych odnotowywanych wiosną w niektórych krajach UE - szczególnie we Francji. Nie najlepsza jest też jakość ziarna.
Z kolei susza i upały występujące w niektórych krajach (a zwłaszcza również we Francji) w ostatnich kilku tygodniach wpłynęły na negatywną korektę prognoz produkcji kukurydzy. SG obniżył wcześniejsze szacunki o 1,3 mln ton do 59,3 mln ton (4 proc. r/r).
Żniwa kukurydzy rozpoczęły się w USA i do 11 września zebrano ziarno z 5 proc. plantacji (7 proc. sezon wcześniej). Dojrzałość została osiągnięta w przypadku 33 proc. upraw (32 proc. przed rokiem). Kondycja amerykańskiej kukurydzy jest nadal dobra i stan 74 proc. plantacji oceniono jako dobry i bardzo dobry.