Mniej pieniędzy na rolnictwo. Duże gospodarstwa dostaną po kieszeni
15 listopada zakończył się dwudniowy V Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu, zorganizowany w Łysomicach koło Torunia przez Związek Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych z siedzibą w Bydgoszczy, Federację Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz European Landowners’ Organization.
Europosłowie przeciwko cięciom w polityce spójności i rolnictwie
Wiadomo, że pieniędzy na rolnictwo będzie mniej niż w poprzednich latach z powodu brexitu. - Nie wszystkie rządy państw członkowskich chcą uzupełnić tę lukę - ostrzegała Emmanuelle Mikosz.
Przedstawicielka ELO wyjaśniała właścicielom wielkotowarowych gospodarstw rolnych, jakie mogą być skutki nowych założeń Wspólnej Polityki Rolnej. Mówiła, że co prawda Unia rezygnuje z zazieleniania, ale wielki nacisk kładzie na przestrzeganie wymogów klimatyczno-środowiskowych.
Dlatego, że obywatele UE, których 80 proc. mieszka w miastach, zgadzają się na dopłaty bezpośrednie pod warunkiem, że rolnictwo nie będzie zanieczyszczać środowiska, będzie natomiast produkować zdrową żywność. I taki nacisk wywierają na Parlament Europejski i Komisję Europejską.
Polska nie zgadza się z mniejszym budżetem UE na rolnictwo
- Są też inne zagrożenia dla wielkoobszarowych gospodarstw - przypomniała Emmanuelle Mikosz. - Teraz posługujemy się definicją "aktywny rolnik", po 2020 roku ma się ona zmienić na "prawdziwy rolnik". Nie wiadomo, jak potraktowani zostaną właściciele, którzy nie mieszkają w swoim gospodarstwie i osobiście nie zajmują się pracą na roli. Natomiast młodym rolnikiem będzie się do 45. roku życia.
Nie wiadomo, czy obowiązywać będzie capping, czyli limit dopłat do 100 tys. euro na gospodarstwo. - Sprzeciwia się temu wiele unijnych państw - informowała Mikosz.
Podczas kongresu rozmawiano nie tylko o przyszłej WPR, ale też o gospodarowaniu ziemią, o nowych systemach uprawy gleby, o zagrożeniu suszą, o produkcji ziemniaków, buraków i rzepaku, o dobrostanie zwierząt gospodarskich.
Z prezentacjami przedstawionymi podczas kongresu można zapoznać się tutaj.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś