Maroko, Wyspy Zielonego Przylądka... Tam popłynęło ziarno z Polski
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) podał, jakie transporty zbóż i śruty były kontrolowane w ostatnim czasie.
W strukturze koszalińskiego Inspektoratu - w ramach Oddziału Granicznego w Szczecinie - funkcjonuje Punkt Kontroli Granicznej w Świnoujściu, gdzie odbywa się graniczna kontrola fitosanitarna roślin, produktów roślinnych, a także przedmiotów pochodzenia roślinnego.
Mykotoksyny 10 razy ponad normę w sprowadzanej kukurydzy?
"W bieżącym kwartale w Świnoujściu granicznej kontroli podlegał m.in. eksport polskiej pszenicy do Maroka (3 statki, 60 000 t) i na Wyspy Zielonego Przylądka (1 statek, 4600 t). Miał miejsce także wywóz polskiej śruty rzepakowej i ukraińskiej kukurydzy, która do Świnoujścia dociera wagonami" - wyliczył w komunikacie WIORiN w Koszalinie.
Obsługujący przejście graniczne inspektorzy monitorowali ponadto załadunek kukurydzy na 3 statki płynące do Danii, Holandii i Niemiec - łącznie ok. 20 000 t. Do tego monitoringowi podlegał również import śruty sojowej z Brazylii i Argentyny.
"Kontrola fitosanitarna obejmuje m.in. sprawdzenie dokumentów, a także zdrowotności roślin, produktów roślinnych i przedmiotów przywożonych do Unii Europejskiej z krajów trzecich. Głównym jej celem jest zapobieganie wwożenia do Wspólnoty organizmów szkodliwych, które często są przyczyną obniżenia plonów roślin uprawnych" - podkreśla koszaliński WIORiN.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś