Liban zainteresowany importem żywności z Polski
25 października minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się szefem resortu spraw zagranicznych i emigrantów Republiki Libanu Gebrana Bassila.
Spotkanie miało na celu omówienie nowych perspektyw rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa. Obie strony zainteresowane są intensyfikacją wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi.
Minister Ardanowski wskazał komplementarność polskiego i libańskiego rolnictwa.
Wizyta właścicieli mleczarni z Libanu na polskich fermach
Jest to dodatkowa zachęta dla eksporterów, która przyczyni się do wzajemnego poszerzenia oferty produktów żywnościowych w obu krajach, również w zakresie produktów, w przypadku których kraje Bliskiego Wschodu nie są tradycyjnym odbiorcami jak np. wieprzowina.
"Obie strony z zadowoleniem przyjęły propozycje wzajemnej organizacji Dnia Libańskiego w Polsce oraz Dnia Polskiego w Libanie w celu prezentacji oferty eksportowej obu krajów szerszej grupie odbiorców" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jan K. Ardanowski zaproponował stronie libańskiej, aby prezentacja oferty libańskiej odbyła się podczas jednej z największych imprez targowo-wystawienniczych sektora rolno-spożywczego organizowanych w Polsce.
Minister Gebran Bassil wspomniał o zainteresowaniu strony libańskiej nawiązaniem współpracy naukowo-badawczej pomiędzy instytutami obu krajów, co spotkało się z poparciem szefa polskiego resortu rolnictwa.
Polskie produkty rolno-spożywcze docierają do coraz szerszego grona libańskich konsumentów. Wielkość polskiego eksportu do Republiki Libanu w 2017 r. osiągnęła wartość 34,2 mln euro i wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 36 proc. Głównymi produktami eksportowanymi z Polski na rynek Libanu są cukier oraz czekolada i jej przetwory.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś