KOWR: eksport zbóż z Polski drogą morską w sezonie 2022/2023 wzrósł aż o 70 procent

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2023,8:45 Aktualizacja: 13-07-2023,8:51
A A A

W całym sezonie od lipca 2022 do końca czerwca 2023 przez cztery główne polskie porty morskie wyeksportowano ponad 6,6 mln ton ziarna zbóż wobec blisko 3,9 mln ton w sezonie poprzednim, tj. o 70 proc. więcej r/r – poinformował PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

Według zastępcy dyrektora generalnego KOWR, przez krajowe porty morskie w sezonie 2021/2022 eksportowano głównie pszenicę, której wywieziono ponad 4,4 mln ton wobec blisko 2,1 mln ton, a także kukurydzę w ilości ponad 2 mln ton wobec około 1,3 mln ton w poprzednim sezonie. Ponadto przez porty bałtyckie wyeksportowano 74 tys. ton pszenżyta, 68 tys. ton żyta, 64 tys. ton jęczmienia oraz 16 tys. ton owsa.

Zachęty finansowe z duża rolą

Wywóz zboża odbywał się przede wszystkim poprzez port morski w Gdyni, za pośrednictwem którego wywieziono ponad połowę wolumenu eksportu drogą morską (52 proc.), czyli blisko 3,5 mln ton zbóż. Przez port w Gdańsku sprzedano za granicę ok. 2 mln ton zbóż (31 proc. wolumenu). Mniejszy był eksport przez port morski Szczecin-Świnoujście przez który wyeksportowano ok. 1,1 mln ton zbóż (17 proc. wolumenu).

port gdańsk, eksport, zboże, terminal, przeładunki

Nawet 5,8 mln ton rocznie - zdolności przeładunkowe terminali zbożowych w Porcie Gdańsk wzrosną

Dzięki postawieniu kolejnych namiotów i silosów możliwości przeładunkowe zbóż w porcie wzrosną do 0,5 mln ton miesięcznie, a rocznie nawet do 5,8 mln ton – mówi w rozmowie ze środową "Gazetą Polską"...

"Bardzo duży, bo 70 proc. wzrost wolumenu eksportowanego zboża drogą morską w sezonie 2022/2023 był możliwy, gdyż aby rozwiązać problem nadwyżki zboża na krajowym rynku, polski rząd podejmował działania, których celem była poprawa możliwości logistycznych i transportowych" - wskazał Wroński. Zaznaczył, że dużą rolę odegrały również zachęty finansowe dla rolników, w postaci dopłat do zbóż, co znalazło odzwierciedlenie w rosnącym z miesiąca na miesiąc wolumenie eksportu przez nabrzeża Morza Bałtyckiego.

Rekordowy wynik w historii

Rekordowymi miesiącami w wywozie zbóż drogą morską był maj i czerwiec. Przez porty w Gdyni, Gdańsku, Świnoujściu i Szczecinie wyeksportowaliśmy w maju 882 tys. ton zbóż, a w czerwcu aż 937 tys. ton. "Takiego wyniku jak w czerwcu nie mieliśmy nigdy" - podkreślił wiceszef KOWR.

Jednocześnie zauważył, że eksport zbóż odbywa się również przez mniejsze porty, takie jak chociażby Kołobrzeg, więc, jak zsumujemy wszystkie porty, to wolumen za czerwiec zbliży się do 1 mln ton - zaznaczył Wroński. "A więc twierdzenie polityków opozycji, że przeładunek 1 mln to zbóż w polskich portach w ciągu miesiąca jest niemożliwy, okazało się nieprawdą" - stwierdził wicedyrektor.

"Jeżeli do eksportu drogą morską dodamy eksport kołowy i kolejowy, to w sezonie 2022/2023 firmy wywiozły z Polski powyżej 11 mln ton zbóż i jest to bez wątpienia rekordowy wynik w historii polskiego handlu zbożem" - podkreślił Wroński.

Poleć
Udostępnij