Jabłka i ziemniaki droższe niż przed rokiem. Ożywienie w handlu
W trzecim tygodniu września na rynku hurtowym w Broniszach można było zaobserwować wzmożony popyt na warzywa i owoce. Podaż jest spora, ale ceny, zwłaszcza ziemniaków i jabłek wyższe niż przed rokiem.
- W mijającym tygodniu obserwowaliśmy wzmożony popyt, po kilku tygodniach zastoju w handlu. Dużych zakupów dokonywali hurtownicy z Polski, a także sklepikarze, sprzedawcy bazarkowi i uliczni, restauratorzy z Warszawy i okolic - poinformował - poinformował Maciej Kmera, ekspert rynku.
Tajwan otwiera rynek dla polskich jabłek
W tym roku znacznie wzrosły ceny ziemniaków i jabłek w stosunku do notowań z tego samego okresu ubiegłego roku. Jabłka są droższe z powodu niskiej podaży wywołanej stratami przymrozkami.
Wysoka cena ziemniaków również jest spowodowana niską podażą, na którą nałożyły się dwa czynniki tzn. tegoroczna susza i ogólny spadek areałów upraw ziemniaków. Rolnicy indywidualni ograniczali od kilku lat produkcję zrażeni bardzo niskimi cenami, jakie uzyskiwali w ostatnich dwóch latach.
Natomiast znacznie spadły ceny pietruszki. Zdaniem eksperta, można to wytłumaczyć wzrostem podaży. Rolnicy zachęceni bardzo wysokimi stawkami w ubiegłym sezonie znacząco zwiększyli areał uprawy i ponieśli wysokie koszty nawadniania i uprawy gleby dla tego "chimerycznego" warzywa. Obecnie pietruszka kosztuje w hurcie 2-2,5 zł/kg, podczas, gdy w ubiegłym roku 4,5 zł/kg, a ceny detaliczne w zimie dochodziły nawet do 20 zł/kg.
Duża podaż ziemniaków z importu w cenie od 1,13 zł/kg za holenderskie, 1,5 zł/kg za belgijskie, 1,85 zł/kg za angielskie i do 2,66 zł/kg za francuskie. Największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się te angielskie za względu na biały smaczny miąższ. Ziemniaki z importu zmusiły polskich rolników do obniżki cen na krajowe ziemniaki, które obecnie kosztują 1,33- 1,55 zł/kg.
Spożywamy więcej cukru i mięsa, a mniej owoców i warzyw
Sporo jest na rynku ofert warzyw z importu. Pojawił się pierwszy w tegorocznym jesiennym sezonie import bakłażanów z Holandii w cenie 5-5,5 zł/kg.
W końcu tygodnia podrożały kalafiory do 4,66 zł/szt. i kapusta biała do 4,5 zł/szt. Jest ich dużo i są tanie warzywa spod osłon: cukinie po 2 zł/kg, papryka czerwona 3-4 zł/kg, fasolka szparagowa 3-4 zł/kg.
Według eksperta, mogą to być ostatnie dni tak niskich cen z powodu chłodnych nocy, które skutecznie opóźniają dojrzewania a przez to podaż.
Utrzymały się ceny cebuli krajowej 1,2-1,33 zł/kg, jest też duża oferta cebuli z Holandii i Austrii w zbliżonej cenie 1,15-1,33 zł/kg. Spadają ceny marchwi - nawet do 0,7 zł/kg, jeszcze niedawno trzeba było za nie zapłacić 1 zł/kg.
Rośnie podaż jabłek odmian zimowych, a ich stawki powoli obniżają się. Przeciętnie jabłka kosztują 1,66-2 zł/kg. Natomiast drożeją odmiany letnie: Celesta, Paula Red i Delikates do 3-3,33 zł/kg.
Nieznacznie podrożały śliwki i kosztują od 1,75 do 3,5 zł/kg. Ustabilizowała się podaż malin i kosztują 12-18 zł/kg. Będą oferowane do pierwszych przymrozków. Powoli spada podaż borówek amerykańskich, które są coraz drobniejsze. Za grubsze sorty trzeba już zapłacić 20-28 zł/kg.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś