Giełdowy Rynek Rolny będzie rentowny? Ekspert mówi o dużym potencjale
Towarowa Giełda Energii, w ramach której działa Giełdowy Rynek Rolny, liczy, że handel towarami rolnymi ma duży potencjał i będzie rentowny - powiedział Piotr Zawistowski, prezes TGE.
- Zweryfikowaliśmy trochę plany w czasie (...). Liczymy na to, że GRR będzie rentowny, natomiast nie oceniamy go przez pryzmat sytuacji ostatniego roku jako (...) coś miarodajnego. Wierzymy, że potencjał tego rynku jest naprawdę olbrzymi, a to co nam przeszkodziło w ostatnim okresie to były czynniki zewnętrzne - stwierdził ekspert.
Potrzebna giełda rolna z prawdziwego zdarzenia. Miejsce wskażą naukowcy
Wśród tych czynników prezes wymienił m.in. sytuację związaną z pandemią, co spowodowało, że zrezygnowano z prowadzenia działań promocyjnych.
Waldemar Sochaczewski, współpracujący z TGE ekspert do spraw rynku rolnego powiedział, że planowane jest uruchomienie na giełdzie rynku terminowego. - Rozpoczynamy prace nad rynkiem terminowym. Jesteśmy w fazie wyboru doradcy w tym zakresie, żeby nas wspomógł. (...) Perspektywa to około rok, półtora, aby rynek zafunkcjonował - powiedział.
Giełdowy Rynek Rolny został uruchomiony rok temu na Towarowej Giełdzie Energii w ramach projektu Platformy Żywnościowej, prowadzonego wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.
Stanowi wyodrębniony segment Rynku Towarów Giełdowych TGE i jest dedykowany do prowadzenia obrotu wybranymi, oznaczonymi co do gatunku towarami rolnymi oraz spożywczymi, spełniającymi standardy jakościowe określone przez giełdę i składowanymi w magazynach posiadających autoryzację giełdy.
GRR jest rynkiem kasowym (spot) - transakcje na nim zawierane podlegają natychmiastowemu rozliczeniu z fizyczną dostawą towaru. Zasady uczestnictwa w rynku, warunki transakcji i sposób ich realizacji są ustalone przez giełdę, co zapewnia prowadzenie obrotu na transparentnych i jednakowych dla wszystkich uczestników zasadach.
Z danych TGE wynika, że w pierwszym roku notowań zawarte transakcje dotyczyły pszenicy i żyta - oba produkty w klasie B. Wolumen obrotu dla pszenicy osiągnął 6825 ton, a dla żyta 25 ton. Stale rośnie liczba autoryzowanych magazynów zlokalizowanych na terenie Polski - obecnie jest ich 41.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś