"Dziennik Gazeta Prawna": Polscy producenci nabiału tracą zagraniczne rynki zbytu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2024,9:10 Aktualizacja: 25-06-2024,9:14
A A A

Nasze wyroby są coraz mniej konkurencyjne cenowo względem towarów z Włoch, Francji czy Holandii. Wartość wyeksportowanych z Polski od stycznia do kwietnia br. produktów mleczarskich wyniosła 1 mld euro i była o 4,7 proc. mniejsza niż przed rokiem - czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak informuje gazeta, ilościowo zanotowano spadek o 2,5 proc., do 565,4 tys. t. Już 2023 r. nie był dobry pod tym względem. O ile wtedy udało się obronić ilościowy poziom sprzedaży zagranicznej, o tyle wartościowo obniżka przekraczała 10 proc. Ostatnim wzrostowym rokiem był 2022.

Cytowany przez gazetę Grzegorz Rykaczewski, ekspert departamentu analiz makroekonomicznych w zespole analiz sektorowych w Banku Pekao, zauważa, że niższa wartość eksportu to konsekwencja spadku cen na rynku światowym. Globalne notowania produktów mleczarskich w okresie styczeń – kwiecień 2024 r. były niższe średnio o 11 proc. niż w tym samym okresie 2023 r.

"Niższy wolumen to z kolei efekt utraty konkurencyjności przez polskich producentów, na skutek wzrostu kosztów" – tłumaczy ekspert.

Według dziennika, producenci szukają rozwiązania problemu. Rynek wewnętrzy nie wchłonie bowiem nadwyżki niesprzedanej na zagranicznych rynkach. Przyszłością są kraje Afryki i Ameryki.

Poleć
Udostępnij