Dyplomaci promują polski sektor rolno-spożywczy na Białorusi
Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz ambasada RP w Mińsku biorą czynny udział w promowaniu polskich produktów na Białorusi. Stawką są lukratywne umowy warte dziesiątki milionów euro.
Pogłębianiu kontaktów handlowych sprzyja ocieplenie stosunków na linii Białoruś-Unia Europejska. Wspólnota znosi kolejna sankcje, a Mińsk otwiera się na Zachód. Zacieśnianie współpracy gospodarczej ma również związek z obowiązującym rosyjskim embargiem.
Oto najbardziej obiecujące kierunki dla eksporterów z Opolszczyzny
Od 10 do 13 listopada w Mińsku i Mohylewie gości wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik, którego zadaniem jest wsparcie polskich producentów rolnych i firm przemysłu rolno-spożywczego w zakresie możliwości nawiązania współpracy z partnerami białoruskimi.
Wizyta w stolicy Białorusi odbywa się w trakcie trwających w tym czasie Międzynarodowych Targów PRODEXPO 2015. Jest to najważniejsza impreza wystawiennicza na Białorusi z punktu widzenia polskich producentów artykułów rolno-spożywczych.
W targach wezmą udział wystawcy z Polski, Litwy, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Tadżykistanu i Rosji. Po raz pierwszy swoją produkcję zaprezentują także firmy z Grecji, Indii i Turkmenistanu. Na PRODEXPO obecne będą firmy specjalizujące się w produkcji i eksporcie produktów spożywczych (pieczywo, mięso, mleko, produkty mleczne, owoce i warzywa). Impreza to ważne miejsce spotkań przedstawicieli branży spożywczej, w tym sieci handlowych z całego regionu.
Z inicjatywy Ambasady RP w Mińsku w czasie PRODEXPO 2015 funkcjonuje stoisko promocyjne "Jesień w polskich sadach i ogrodach", na które składają się zebrane w naszych sadach i ogrodach owoce i warzywa.
Moskwa chce ukrócić reeksport. Towary z Białorusi pod kontrolą
W Mohylewie odbędzie się Polsko-Białoruskie Forum Regionalne z udziałem zainteresowanych podmiotów z Polski i Białorusi. Spotkanie obejmować będzie możliwość prezentacji oferty polskich producentów oraz odbycia przez uczestników rozmów z partnerami białoruskimi w formacie B2B.
Polska delegacja składa z przedstawicieli administracji centralnej (Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), przedstawicieli szczebla regionalnego (zarząd województwa kujawsko-pomorskiego, Lubelski Klub Biznesu) oraz ponad dwudziestu polskich przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego. Polskiej delegacji przewodniczy wiceminister Konrad Pawlik.