Drogie warzywa. Zła pogoda ogranicza handel
Nieprzychylna aura ogranicza handel warzywami na rynku hurtowym w Broniszach. Krajowych młodych jest mało i są droższe niż w ubiegłym roku. Nie ma jeszcze truskawek - poinformował Maciej Kmera, ekspert rynku.
Handel jest także ograniczony z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią, nadal zamknięta jest HoReCa i szkoły (poza młodszymi klasami). - Jest już lepiej, ale "psuje szyki" pogoda, która ogranicza dojrzewanie, a jak jest mniej towaru, to jest droższy - skomentował Kmera. Jego zdaniem warzywa są "zbyt drogie" jak na tę porę roku.
Sezon na rośliny ogrodowe w pełni. Oferta jest bardzo bogata
Dodał, że dojrzewanie opóźnione jest ok 10 dni.
W handlu hurtowym pojawiły się polskie szparagi spod osłon i kosztują 30-38 zł za kg. "Szczyt szparagowy" jest zwykle w połowie maja, ale w tym roku przesunie się ze względu na pogodę. Niewiele jest krajowych kalafiorów, brokułów czy kapusty.
Nie ma polskich ziemniaków, zwykle można było już kupić młode "irgi". Natomiast są importowane z Cypru, Maroka, Egiptu w cenie ok.2-2,5 zł/kg.
Od kilku dni tanieją pomidory. W Broniszach odmiany czerwone można kupić w cenie 5 zł/kg, a malinowe 6 zł/kg. Nie przekłada się to na ceny w sklepach, które proponują pomidory malinowe w cenie 10-15 zł/kg. Jak wyjaśnił Kmera, 100 proc. marża na warzywach jest standardem. Nadal drogie są pomidory koktajlowe.
Ogórki szklarniowe kosztują 4,5-5 zł/kg, a za typu gruntowego uprawiane w szklarniach trzeba zapłacić 5-6 zł/kg.
Nie ma chętnych na sprzedaż ziarna
Nadal jest sporo importowanych owoców. Drożeją cytrusy pochodzące z krajów śródziemnomorskich, wkrótce zastąpią je cytrusy (cytryny, grejpfruty, pomarańcze, mandarynki) z Afryki i Ameryki Południowej. Pojawiły się pierwsze dostawy moreli i nektaryn z Hiszpanii, są jednak dość drogie.
Z polskich owoców a handlu są jabłka i gruszki. Cena tych pierwszych jest zróżnicowana w zależności od odmiany, kosztują 2-4 zł/kg. Gruszki, odmiana konferencja to wydatek rzędu 3,5 zł/kg.
Praktyczne nie handluje się jeszcze polskimi truskawkami, owoce te pojawiają się w śladowych ilościach i pochodzą z uprawy szklarniowej, kosztują 20-30 zł za kilogram.
Jak zauważył Kmera, dojrzewanie truskawek jest opóźnione, prawdopodobnie większej ilości można się spodziewać za tydzień, ale pod warunkiem, że będzie słoneczna pogoda. W ubiegłym roku, o tej porze były już pierwsze truskawki spod folii, kosztowały 18-22 zł/kg.
Według badań firmy Kantar, truskawki są ulubionymi owocami Polaków, na pierwszym miejscu wymieniło je dwie trzecie badanych (65 proc.) - nic więc dziwnego, że są wyczekiwane przez konsumentów.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś