Czesi widzą potencjał w polskim rolnictwie. Mają wsparcie ARiMR dla inwestycji w silosy
W siedzibie opolskiego oddziału ARiMR w środę podpisano umowę na wsparcie budowy w Maciejowicach nowoczesnego kompleksu składowego zbóż przez Agrofert Polska. Karel Vabrousek, prezes Agrofert Polska, zapewnił, że jego firma widzi duże możliwości rozwoju na terenie naszego kraju.
Podpisana w środę umowa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczy wsparcia ze strony Agencji budowy przez firmę Agrofert Polska nowoczesnego punktu odbioru i składowania zbóż w Maciejowicach koło Otmuchowa.
"Inwestycja obejmuje budowę sześciu silosów, każdy o pojemności 2 tysięcy ton i magazynu o pojemności 12-14 tysięcy ton. Obiekt będzie także wyposażony w nowoczesną suszarnię i oczyszczalnię ziarna. Koszt całej inwestycji, którą chcemy zakończyć do jesieni przyszłego roku, to 23 miliony złotych, z czego 3 miliony to wsparcie ze strony ARiMR" - powiedział PAP prezes Agrofert Polska Karel Vabrousek.
Zdaniem Vabrouska, jego firma, która ma już kilka obiektów na terenie południowej Polski, widzi duże możliwości rozwoju na terenie naszego kraju.
CENY SKUPU. Dostałeś tyle za pszenicę, owies, jęczmień, żyto czy kukurydzę?
"Polskie rolnictwo ma duży potencjał, a rynek rolny nawet w zmieniającym się świecie ma przyszłość. My chcemy inwestować przede wszystkim we współpracę z polskimi rolnikami, na zasadach wzajemnych i długofalowych korzyści, oferując usługę możliwie blisko producentów zbóż. Jak potrzebne są tego typu inwestycje widzieliśmy dwa lata temu, gdy do czeskich firm zgłaszali się polscy rolnicy, którzy poszukiwali miejsca w naszych elewatorach, bo krajowe były pełne ziarna ze wschodu" - podkreślił Vabrousek.
Paweł Kampa, zastępca dyrektora oddziału ARiMR w Opolu, zwrócił uwagę na wzrost komfortu prowadzenia działalności dla polskich rolników.
"Dzięki powstawaniu takich nowoczesnych składów zbóż, rolnik nie musi jechać ze zbożem kilkadziesiąt kilometrów i stać w kolejkach do elewatora. Umiejscowione blisko ośrodków produkcyjnych nowoczesne składy pozwalają na szybki dojazd i rozładunek, a w dzisiejszym rolnictwie, gdzie godzina pracy maszyn kosztuje konkretne pieniądze, czas jest niezwykle ważny. Dodatkowo, także dzięki naszemu wsparciu, rolnicy mają większe możliwości składowania i zbycia swoich plonów" - powiedział Kampa.
Agrofetr Polska jest częścią grupy Agrofert a.s, w skład której wchodzą przedsiębiorstwa sektora rolniczego, spożywczego, młynarskiego, chemicznego, leśnego, inżynierii i transportu oraz OZE. Grupa posiada 3 zakłady produkcyjne w Czechach na Słowacji oraz w Niemczech, produkujące nawozy. Poza tym w grupie funkcjonuje tłocznia rzepaku, która przetwarza 400 do 500 tys. ton rzepaku rocznie oraz kilka młynów. Grupa Agrofert jest właścicielem około 100 tysięcy ha ziemi na terenie Słowacji oraz Czech.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś