Ceny zbóż na giełdach pod presją podaży
Pod koniec minionego tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie Euronext spadły o 0,1 proc. do 169,5 euro za tonę, a kukurydzy wzrosły o 1,2 proc. do 169,5 euro.
Takie wahania cen w ciągu 7 dni eksperci uznają za niewielkie. W najbliższym czasie na stawki nadal będzie oddziaływał przede wszystkim wyjątkowo ciężki bilans zbożowy w skali świata. W Unii Europejskiej warunki meteorologiczne w styczniu nie wszędzie były korzystne dla upraw ozimych.
Zbożowy bilans będzie "ciężki". Eksperci nie mają złudzeń
Strategie Grains uwzględniając prawdopodobieństwo strat mrozowych w krajach wschodniej Europy (również w Polsce) obniżyła prognozy zbiorów pszenicy ozimej w 2017 roku. W państwach basenu Morza Czarnego rozkład temperatur jest natomiast typowy dla tego okresu roku, a pokrywa śniegu wystarczająca - informuje FAMMU/FAPA.
Ukazały się styczniowe szacunki Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC). Prognozy globalnych zbiorów pszenicy w sezonie 2016/17 zostały podwyższone z 749 do 752 mln ton, a kukurydzy z 1 042 do 1 045 mln ton.
Światowa produkcja zbożowa została skorygowana w górę o 10 mln ton do 2 084 mln ton, co oznacza rekordowe zbiory - o 90 mln ton wyższe niż w poprzednim sezonie. Zapasy ziarna na koniec roku handlowego prognozowane są na 507 mln ton, czyli o prawie połowę więcej niż ich najniższy poziom z sezonu 2012/13.
Spodziewają się rekordowych zbiorów kukurydzy
Według analityków IGC, perspektywy zbiorów pszenicy ozimej w nadchodzącym sezonie są w większości korzystne dla półkuli północnej, mimo pojawiających się obaw związanych z niekorzystnymi warunkami pogodowymi w USA czy niektórych rejonach Europy. Zakładając nieznaczny spadek areału i plony na przeciętnym poziomie, całkowita produkcja tego zboża w sezonie 2017/18 jest obecnie prognozowana na 735 mln ton (-2 proc. r/r).
Pomimo pojawiających się obaw o kondycję pszenicy ozimej w UE i USA, ceny nadal są niskie. Bilans jest komfortowy, m.in. za sprawą wyjątkowego urodzaju w krajach basenu Morza Czarnego i u kluczowych producentów z półkuli południowej. Z kolei na sytuację na rynku kukurydzy wpływają nadspodziewanie dobre wyniki amerykańskiej produkcji i wysokie zbiory w Argentynie i Brazylii.
Na CBoT w Chicago pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała przez tydzień o 0,6 proc. do 155,6 dolarów za tonę, zaś kukurydza podrożała o 2,2 proc. do 144,2 dolarów.