Ceny zbóż na giełdach pod presją podaży

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
22-12-2015,8:45 Aktualizacja: 22-12-2015,9:32
A A A

Tona pszenicy na paryskiej giełdzie Euronext w kontrakcie marcowym kosztowała 175 euro i przez tydzień potaniała o 2 euro. Notowania kukurydzy w kontrakcie styczniowym spadły o 3,8 proc. do 158,8 euro za 1000 kilogramów.

Eksperci przekonują, że obniżki stawek za zboża są przede wszystkim wynikiem presji podażowej - informuje FAMMU/FAPA. To obecnie kluczowy czynnik kształtujący ceny, na które niewielki wpływ wywarły doskonałe wyniki tygodniowego eksportu ziarna z Unii Europejskiej (Bruksela wydała licencje na wywóz aż 1,07 mln ton pszenicy miękkiej).

szacunki zbiorów zbóż, pszenica, jęczmień, durum

W bilansie zbożowym UE dokonano drobnych korekt

Komisja Europejska w ostatnim raporcie nieznacznie obniżyła prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej i jęczmienia we Wspólnocie. W przypadku durum szacunki poszły w górę. Zbiory pszenicy miękkiej oszacowano na 149,102...

Nie bez znaczenia dla wysokość stawek jest też bliska i realna perspektywa zwiększenia dostaw z krajów Ameryki Łacińskiej, a zwłaszcza z Argentyny. Władze w Buenos Aires zniosły ostatnio cła obowiązujące w eksporcie pszenicy i kukurydzy oraz zredukowały cła w wywozie soi. To w połączeniu z dobrymi wynikami zbiorów zbóż oraz słabością peso, sprawia, że konkurencja w światowym eksporcie staje się jeszcze ostrzejsza niż dotychczas.

Rosja przedstawiła natomiast wstępne prognozy przyszłorocznych zbiorów zbóż, które trzeci rok z rzędu mają przekroczyć 100 mln ton. Przybywa więc czynników, które przemawiają za utrzymywaniem się na świecie niskich cen ziarna.  

Pojawiają się co prawda obawy o kondycję ozimin na półkuli północnej, ale póki co trudno jest ocenić ich ewentualny wpływ na sytuację na rynku. Stan upraw będzie jednak zapewne bardzo uważnie monitorowany przez wszystkich najważniejszych "zbożowych" graczy.

Na giełdzie CBoT w Chicago również odnotowano spadki notowań. Pszenica w kontrakcie marcowym potaniała o 2,7 proc. do 177,2 dolarów za tonę, zaś kukurydza o 1,5 proc. do 147,3 dolarów za 1000 kilogramów.

Poleć
Udostępnij