Ceny pszenicy stabilne, kukurydza coraz tańsza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
10-08-2016,10:35 Aktualizacja: 10-08-2016,11:24
A A A

Tona pszenicy w kontrakcie wrześniowym na paryskiej giełdzie Euronext kosztowała 166,3 euro, czyli tylko o 0,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W przypadku kukurydzy ceny spadły o 2,9 proc. do 165 euro za 1000 kilogramów.  

Eksperci przekonują, że na stawki pszenicy wpływają przede wszystkim prognozy słabych zbiorów w niektórych krajach UE (zwłaszcza we Francji), narastająca presja podażowa ze strony innych kluczowych dostawców (kraje basenu Morza Czarnego) oraz prognozy bardzo wysokich zbiorów na świecie - informuje FAMMU/FAPA.

zboża, korzenie, trawy, naukowcy, USA, zwiększenie odporności upraw na niedobór wody, Stanford University

Zboża potrafią odpowiednio zareagować na suszę

Rośliny z rodziny traw - w tym także zboża - drastycznie zmieniają strukturę swoich korzeni podczas suszy, aby zachować dostęp do wody - informuje pismo "PNAS". Jak wykazali naukowcy ze Stanford University, w okresie suszy trawy wdrażają...

Według niektórych firm analitycznych tegoroczne zbiory pszenicy miękkiej we Francji wyniosą zaledwie 30,32 mln ton, czyli o ponad 10 mln (!) mniej niż przed rokiem. Wiele do życzenia może pozostawiać też jakość ziarna. Coraz większe niepokoje o jakość ziarna są też w Niemczech.

W skali UE skutki niekorzystnych warunków pogodowych będą najbardziej odczuwalne właśnie w przypadku pszenicy, której zbiory będą niższe i gorsze jakościowo. Są analitycy, którzy szacują że unijna produkcja tego zboża będzie aż o 17 mln ton niższa niż przed rokiem i wyniesie 134 mln ton.

Niestety, ceny w Unii kształtować się będą pod wpływem tendencji światowych i dostępności ziarna w krajach zaliczanych do kluczowych dostawców. Oznacza to, że stawki nie zrekompensują unijnym producentom gorszych zbiorów.

Zbiory pszenicy na świecie będą bowiem większe niż przed rokiem - przede wszystkim dzięki urodzajowi w krajach basenu Morza Czarnego (zwłaszcza w Rosji), w USA i Australii. Według niektórych nieoficjalnych prognoz Rosja odnotuje rekordową produkcję (nawet 113-116 mln ton), w tym 70-71 mln ton pszenicy, co oznacza ogromną nadwyżkę eksportową.
zboża, eksport zbóż, kraje arabskie, pszenica, jęczmień, kukurydza

W sezonie 2015/16 Unia sprzedała mniej zboża

Zakończył się właśnie sezon 2015/16, który w naszym regionie trwa od 1 lipca do 30 czerwca. Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) Unia Europejska sprzedała w tym czasie do krajów trzecich 44,7 mln ton zbóż. To o 8 proc....

W połączeniu ze słabością rubla oferta z tego państwa będzie zatem mocno konkurencyjna. To może powodować presję na spadek cen pszenicy na rynku światowym i należy oczekiwać przetasowań w rankingu czołowych dostawców.

Na rynku kukurydzy również nie należy spodziewać się wygórowanych cen. Prognozy globalnej produkcji są bardzo wysokie. Wyjątkowo dobre wyniki mają odnotować Stany Zjednoczone, będące niekwestionowanym liderem w produkcji i eksporcie tego gatunku na świecie.

Dobre zbiory kukurydzy odnotuje większość pozostałych krajów zaliczanych do kluczowych eksporterów - Ukraina i Unia Europejska, która według najnowszych raportów zbierze 61,7 mln ton ziarna.

Poleć
Udostępnij