Cebula jest słabej jakości. Wzrosną straty w przechowywaniu
Unijne zbiory cebuli w sezonie 2017/18 wyniosły ok. 6 mln t. To zaledwie o procent mniej od wyniku sprzed roku, kiedy odnotowano wysoką produkcję - wynika z informacji podanych przez Agricultural Market Information, niemiecką agencję informacyjną ds. rolnictwa.
Wyraźnie pogorszyła się jednak jakość cebuli. Ze względu na spodziewane większe niż zazwyczaj straty w przechowywaniu w obrocie handlowym może znaleźć się co najmniej o 5 proc. mniej tego warzywa niż w minionym sezonie - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Cebula z Polski trafia na rynek brytyjski
GUS podał, że zbiory cebuli w Polsce w sezonie 2017/18 wyniosły ok. 667 tys. t, a więc były o ponad 2 proc. wyższe niż w sezonie 2016/17, a w porównaniu do średniej z trzech wcześniejszych lat handlowych poszły w górę o 14 proc. Jakość - podobnie jak w UE - też jest w kraju dość słaba. Dosychanie przebiegało bowiem na ogół w bardzo niekorzystnych warunkach.
Z danych Eurostatu wynika z kolei, że od września do końca listopada eksport cebuli spadł o ponad 1 proc. We wspomnianych miesiącach sprzedano 28,6 tys. t - najwięcej trafiło do Holandii (blisko 8,8 tys. t), Wielkiej Brytanii (7,3 tys. t) i Francji (2,4 tys. t).
Biorąc pod uwagę problemy z jakością i przechowywaniem cebuli, wolumen wywozu z Polski w całym sezonie 2017/18 prawdopodobnie obniży się w stosunku do poprzedniego. IERiGŻ prognozuje, że wyniesie ok. 130 tys. t wobec niecałych 136 tys. rok wcześniej.
Mniejsze wysyłki będą widoczne szczególnie w drugiej połowie sezonu, ale w strukturze eksportu warzyw z Polski w ujęciu wolumenowym cebula wciąż jednak będzie zajmować pierwsze miejsce.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś