Budowa silosów. Resort rolnictwa odniósł się do wymogów
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odniosło się do wniosku samorządu rolniczego w sprawie uproszczenia przepisów i złagodzenia wymogów odnośnie budowy silosów zbożowych.
Chodzi o opisywane przez nas (tutaj) wystąpienie w sprawie uproszczenia przepisów i złagodzenia wymogów co do budowy silosów zbożowych (które są objęte trwającym naborem wniosków o dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności) m.in. w zakresie odległości od granicy działki sąsiedniej czy budowy hydrantów.
Potrzebna zmiana w programie dopłat do silosów na zboża. Chodzi o ważną datę
Hale namiotowe bez wsparcia
Ministerstwo podkreśla, że - w zakresie postulatu dotyczącego rozszerzenia inwestycji o możliwość finansowania budowy hal namiotowych oraz adaptacji istniejących budynków, umożliwiających magazynowanie zboża i innych sypkich płodów rolnych – rozporządzenie do kosztów kwalifikowalnych zalicza m.in. zakup nowego silosa wraz z urządzeniami i wyposażeniem stanowiącymi jego integralną część. Przy czym zgodnie z regulaminem wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem, silos oznacza obiekt budowlany służący do magazynowania produktów rolnych wytwarzanych w ramach podstawowej produkcji rolnej objętych załącznikiem I do Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, z wyłączeniem zwierząt, ryb i akwakultury. Ta definicja została stworzona w oparciu o przepisy prawa budowlanego i odnosi się do klasycznych silosów. W związku z nią, hale namiotowe lub ich budowa oraz również adaptacja istniejących budynków do przechowywania zbóż nie zostały objęte wsparciem w ramach w tej części inwestycji, jak również nie stanowią jej kosztu kwalifikowanego.
Można wnioskować o „Modernizację”
Resort zaznacza ponadto, iż nabór wniosków na wsparcie infrastruktury magazynowania (zakup silosów) już się rozpoczął i będzie trwać do 5 lipca br., a złożone wnioski będą rozpatrywane na bieżąco, zgodnie z kolejnością ich wpływu. Ale inwestycje związane z budową magazynów mogą zostać objęte wsparciem m.in. w ramach Poddziałania 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych PROW 2014- 2020 - obszar D.
„Odnosząc się do wniosku w sprawie dokonania zmiany w rozporządzeniu poprzez zmniejszenie odległości dla silosów zbożowych do 1,5 m od granicy działki sąsiedniej, pragnę podkreślić, że w 2022 r. przepisy tego rozporządzenia były zmieniane, a podczas szerokich konsultacji nie wpłynęły żadne uwagi w tym zakresie. Ponadto warto podkreślić, że jednym z celów przedmiotowego rozporządzenia jest zapewnienie ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich poprzez m.in. lokalizowanie budowli rolniczych w odpowiedniej odległości od granicy działki sąsiedniej. Niemniej jednak, w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych” – zwraca uwagę MRiRW.
2,5 tys. wniosków na kwotę 108 mln zł o wsparcie budowy lub wyposażenia silosów
Zgłoszenie, a nie pozwolenie
Jak dodaje, zgody na odstępstwo, po uzyskaniu upoważnienia ministra, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane, udziela albo odmawia udzielenia, w drodze postanowienia, organ administracji architektoniczno-budowlanej przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę albo decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
Ministerstwo dodaje też, że w związku ze zmianami w przepisach budowa naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia. Budowa takich silosów nie wymaga również uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Niemniej jednak taki silos musi stanowić uzupełnienie zabudowy zagrodowej w ramach istniejącej działki siedliskowej oraz spełniać inne przepisy, m.in. dotyczące warunków technicznych.
„Natomiast w zakresie postulatu dotyczącego złagodzenia wymagań i odstąpienie od obowiązku budowy hydrantu w odległości do 75 m od silosu informujemy, że MRiRW pismem z 31 maja 2023 r. wystąpiło do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o informacje w tym zakresie. Po otrzymaniu przedmiotowego stanowiska, odpowiedź w sprawie tego postulatu zostanie niezwłocznie udzielona” – podsumowuje resort.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś