Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2019,13:10 Aktualizacja: 09-10-2019,13:16
A A A

Eksperci są zgodni, że w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na odnawialne źródła energii i czyste technologie produkcji energii.

- Dostosowujemy nasze elektrownie konwencjonalne do zaostrzanych rygorów ekologicznych i tzw. norm BAT, które będą wprowadzone do 2021 roku - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Krzysztof Tchórzewski, minister energii.


wiosna, ue, zielona energia, sławomir gromadzki

Polscy rolnicy są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na zieloną energię

Rolnictwo jest przygotowane do zaspokojenia zapotrzebowania na tzw. zieloną energię w Polsce - ocenił Sławomir Gromadzki, "dwójka" Wiosny na liście wyborczej do PE w okręgu obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i...

- Część najstarszych będziemy likwidowali, ale te, które są jeszcze w dobrym stanie, będą mogły pracować. Na to jest zgoda Komisji Europejskiej, na tej podstawie zorganizowaliśmy polski rynek mocy, który został notyfikowany przez Komisję. To spora wygrana, dlatego że będziemy mieli więcej środków, żeby w przyszłości zbudować bardziej nowoczesną konwencjonalną energetykę i chcemy tutaj, żeby była to energetyka jądrowa - dodaje.  

Jak podkreśla, w trakcie przygotowania jest Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, czyli długoterminowa strategia państwa w zakresie energetyki, oraz Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu do 2030 roku (KPEiK), negocjowany z Brukselą.

Komisja Europejska pod koniec czerwca przesłała zalecenia do projektu, który rząd do końca br. powinien dostosować do uwag KE i przedstawić ostateczną wersję.

OZE, energia, zielona energia, NIK, odnawialne źródła energii

Zielona energia w Polsce dostała zadyszki

Osiągnięcie przez nasz kraj założonego celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 r. może być zagrożone - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. W 2016 roku wskaźnik ten nieznacznie...

- Mamy trochę rozbieżności związanych z naszymi zamiarami w stosunku do oczekiwań Komisji, niemniej upieramy się przy tym, że w energetyce odnawialnej osiągniemy poziom 21 proc. do 2030 roku. Natomiast jest problem z zastosowaniem źródeł odnawialnych w transporcie. W obszarze miejskiego transportu wciąż jest sporo do zrobienia. W Polsce zlikwidowano trolejbusy, a władze samorządowe nie garną się do tego, żeby budować z powrotem linie trolejbusowe czy rozbudowywać połączenia tramwajowe. Mamy nadzieję, że autobusy elektryczne w części ten problem rozwiążą, ale to znów jest dłuższa perspektywa i stąd zabiegamy, żeby mieć dłuższy czas na dostosowanie się do tych wymogów - mówi szef resortu.

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku zakłada, że do tego czasu krajowa energetyka nadal w dużym stopniu będzie się opierać na węglu - źródła węglowe mają stanowić 60 proc. miksu energetycznego.

Eksperci podkreślają, że w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, niż przestawienie się na OZE i czyste technologie produkcji energii.

Zrealizowano już pierwsze płatności w ramach programu "Mój Prąd"

Prawie 170 wniosków przyjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pierwszym tygodniu funkcjonowania programu "Mój Prąd". Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW podkreśla, że dzięki "innowacyjnej...

Część miksu ma pochodzić z farm wiatrowych na Bałtyku, zakładany w krajowej polityce energetycznej wolumen to 10 GW mocy. Na ukończeniu są prace nad planem zagospodarowania obszarów morskich. W ten segment chce się także wpisać PGE Polska Grupa Energetyczna.

- Dwa duże programy, które będziemy realizować w najbliższym czasie, to farmy wiatrowe na morzu w granicach od 2,5 GW do nawet 4 GW. To jest bardzo duży program, w który obecnie dużo inwestujemy. Zaprosiliśmy partnerów, ponieważ chcemy poznać tę technologię. Ogłosiliśmy przetarg, w którym wpłynęły cztery interesujące oferty i w najbliższym czasie dokonamy wyboru - mówi Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. operacyjnych PGE.

Drugi duży program, realizowany przez spółkę, związany jest z rozwojem fotowoltaiki i pozyskiwaniem energii ze słońca. Krajowy gigant chce się wpisać w założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku i zrealizować 2,5 GW w technologii PV.

Inwestycje w energetykę wiatrową i fotowoltaikę PGE Polska Grupa Energetyczna sfinansuje w większości z własnych środków przy wsparciu unijnych instrumentów pomocowych. W pierwszym przypadku liczy również na partnera, który wesprze finansowo przedsięwzięcia w sektorze offshore.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama