Odwołali aukcje na sprzedaż energii z OZE
Bez zapowiedzi i konsultacji z branżą OZE rząd opublikował rozporządzenia odwołujące kolejne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w 2017 roku.
O wydaniu 29 września dwóch nowych rozporządzeń Rady Ministrów poinformował Urząd Regulacji Energetyki, który odwołał z tego powodu aukcje OZE zaplanowane na 2, 4 i 6 października.
Miały w nich startować m.in. istniejące instalacje na biomasę, niektóre elektrownie wodne oraz biogazownie, w tym biogazownie rolnicze.
Mają sto milionów na pierwszą elektrownię geotermalną
Decyzje rządu zmieniły wcześniejsze rozporządzenia: w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2017 r. oraz w sprawie kolejności przeprowadzania aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2017 r.
Rozporządzenia weszły w życie bez vacatio legis, czyli z dniem publikacji w Dzienniku Ustaw. "Zgodnie z dyspozycją przepisów powołanych wyżej aktów prawnych, w roku 2017 nie odbędą się kolejne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii" - poinformował URE w lakonicznym komunikacie.
Tym samym rząd anulował własny kalendarz aukcji na obecny rok, a także ilość i wartość energii do sprzedaży inwestorom OZE. Liczyła na nie m.in. branża wiatrowa, dla której zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem zaplanowano jeszcze w 2017 roku aukcję o maksymalnej wartości energii do 1,9 mld zł.
Protestują przeciwko budowie wiatraków. Chcą żyć w spokoju
Na razie ani rząd, ani Ministerstwo Energii nie wydały oświadczenia uzasadniającego niespodziewaną decyzję. Nieoficjalnie słychać, że jej powodem są wcześniejsze wytyczne Komisji Europejskiej, która zaleciła Polsce dokonanie zmian w systemie aukcyjnym. Mają one dotyczyć pomocy publicznej.
Resort energii wprowadził już korektę przepisów w autorskim projekcie nowelizacji ustawy o OZE. Jednak prace nad nim wciąż trwają. Nie czekając na zakończenie procesu legislacyjnego URE ogłosił kolejne aukcje na wrzesień i październik powołując się na wciąż obowiązujący kalendarz określony w rozporządzeniu rządu z marca 2017 r. Unieważniła je ostatecznie piątkowa decyzja Rady Ministrów.
Nowe rozporządzenia wprowadziły w branży OZE spory chaos i niepewność co do legalności wyników już przeprowadzonych aukcji. W tym roku zorganizowano je 29 i 30 czerwca, m.in. dla instalacji fotowoltaicznych oraz istniejących elektrowni wodnych o mocy do 1 MW. Z sygnałów płynących z URE wynika jednak, że mimo wyzerowania przez nowe rozporządzenia ilości energii z OZE do sprzedaży w 2017 roku, nie wpłynie to w żaden sposób na ważność czerwcowych licytacji.
Wciąż nie wiadomo natomiast co z ostatnią aukcją zorganizowaną 28 września, czyli dzień przed wejściem w życie nowych rozporządzeń. Do tej pory URE nie podał jej wyników.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś