Energia wiatrowa i słoneczna pod lupą trybunału
Europejski Trybunał Obrachunkowy prowadzi kontrolę, która ma ustalić, czy wsparcie wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatrowej i słonecznej przez UE oraz państwa członkowskie jest skuteczne.
Wytwarzanie energii elektrycznej to sektor, w którym zużywa się najwięcej energii z OZE. A ta wiatrowa i słoneczna (fotowoltaiczna) mogą stać się dwoma najtańszymi formami jej wytwarzania.
Rośnie udział OZE w zużyciu energii
Kontrolerzy zbadają opracowanie, wdrażanie oraz monitorowanie unijnych i krajowych strategii rozwoju wspomnianych źródeł od 2009 r., a także finansowanie ich rozwoju.
- Energia wiatrowa i słoneczna to dwa odnawialne źródła energii służące wytwarzaniu energii elektrycznej, które przez ostatnie dziesięć lat rozwijały się najbardziej dynamiczny - powiedział George Pufan, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego odpowiedzialny za kontrolę.
- Odgrywają zasadniczą rolę w naszym koszyku energetycznym, a zatem ustalenie, czy strategia ich rozwoju i wsparcie na ich rzecz są skuteczne ma bardzo duże znaczenie - dodał.
W okresie programowania 2014-2020 przeznaczono 45 mld euro ze wszystkich europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na wsparcie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, w tym na inwestycje w energię z OZE, efektywność energetyczną i zrównoważoną mobilność miejską.
Przewidziano też 58,5 mld euro na inteligentne systemy przesyłu, magazynowania i dystrybucji energii.
Kontrola ETO zostanie przeprowadzona w Niemczech, Grecji, Hiszpanii i Polsce. Publikacja sprawozdania z kontroli zaplanowana jest na początek 2019 r.